Klasycznym przykładem tego, jak bardzo ważna jest odpowiednia temperatura pitego napoju, jest wino. Wino czerwone serwujemy w temperaturze pokojowej, czyli pomiędzy 15-19 stopni. Schłodzenie czerwonego wina groziłoby zubożeniem jego bukietu, z kolei podane w zbyt wysokiej temperaturze całkowicie zatraciłoby swój wytrawny aromat, wywołując nieprzyjemne odczucia smakowe. Im więcej cukru w winie, tym bardziej powinno być ono schłodzone. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z niską temperaturą, ponieważ i w ten sposób można zepsuć smak trunku. Wina białe wytrawne podaje się zatem w temperaturze zbliżonej do 6-8 stopni, różowe zaś pomiędzy 8- 12 stopni.

Piwo – najlepiej smakuje schłodzone, lecz nigdy nie należy serować go z lodem. Ten bursztynowy napój podaje się w temperaturze pomiędzy 8 a 16 stopni. Podobnie jak w przypadku białego wina, nie należy przesadzić z chłodzeniem napoju, ponieważ zbyt niska temperatura wpływa na smak i powoduje wydzielanie się gazu.

Jeśli chodzi o koniak, podaje się go w temperaturze pokojowej, czyli tuż po wyjęciu z barku. Kieliszki do koniaku wykonane są z cienkiego szkła, co ułatwia przewodzenie ciepła z dłoni. Dzięki takiemu lekkiemu podgrzaniu trunek będzie smaczniejszy. Jednakże zbyt wysoka temperatura spowoduje ulatnianie się alkoholu.

Woda na przyjęciu powinna być podawana schłodzona (najlepiej niskozmineralizowana i niegazowana). Podaje się ją w dzbanku z plasterkiem cytryny, albo listkiem mięty. Aby przedłużyć chłodną temperaturę napoju- można dodać do niej kilka kostek lodu.

serwowanie napojówmorguefile.com

Wódka, ze względu na wysoką zawartość alkoholu, a także jej smak serwuje się wyłącznie schłodzoną. Wódki czyste mogą być nawet lekko zmrożone.

Napojów gorących – typu kawa, herbata – nigdy nie powinno podawać się wrzące. Po zagotowaniu wody powinno się chwilę zaczekać i dopiero wtedy zalać liście herbaty lub granulki kawy. Najlepszą temperaturą jest 85-90 stopni Celsjusza. Szczególnie trzeba uważać na herbaty zielone, gdyż parzy się je w temperaturze 60- 80 stopni.

Przestrzegacie tych zasad czy nie zwracacie zanadto uwagi na napojowy savoir-vivre? Dajcie znać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here