Bankiet angielski organizuje się zazwyczaj około godziny 20 na okoliczność pożegnania bądź powitania jakichś osobistości, czy też podczas różnorakich konferencji oraz zjazdów. Trwa on niezbyt długo, około trzech godzin. Przyjęcie to odbywa się przede wszystkim w pozycji stojącej, a goście obsługują się sami. Forma bankietu angielskiego jest bardzo wygodna zwłaszcza wówczas, gdy spodziewana jest duża liczba gości. Kelnerzy mają za zadanie przede wszystkim częstować alkoholem, choć i tę część obsługi często się eliminuje na rzecz ustawienia napojów alkoholowych na specjalnie w tym celu przygotowanych stołach. Wśród napojów alkoholowych znajdować powinny się wódki, wina wytrawne, a także koniaki. Bankiet angielski rozpoczyna się najczęściej aperitifem i w tym przypadku obsługa kelnerska jest niezbędna. Na początku bankietu angielskiego gospodarz ma również za zadanie powitać wszystkich gości.

Posiłki na tego typu przyjęciach spoczywają na głównym stole. Stoły rozkłada się w formie prostokąta, liter bądź też w rzędzie – w zależności od ilości zaproszonych osób, kształtu sali itd. Najważniejsze jest, by uczestnicy przyjęcia mieli do stołów łatwy dostęp, a także w sposób swobodny mogli wybierać potrawy oraz nakładać je na talerze. Na kelnerskich stolikach pomocniczych znajdują się zastawy oraz sztućce, a z boku sali ustawia się czasem inne stoliki, przy których można spokojnie przysiąść, zjeść wcześniej wybraną potrawę bądź też spędzić czas w węższym gronie.

Uwaga! Nie każdy bankiet typu angielskiego przewiduje jednak przygotowanie miejsc siedzących.

Ze względu na samoobsługę gości i centralną role, jaką w tego typu przyjęciach odgrywa stół, należy zwrócić szczególną uwagę na jego nakrycie (tradycyjnie stoły angielskie nakrywa się białymi obrusami) i menu, które powinno być różnorodne także pod względem kolorystycznym. Największą popularnością w czasie bankietu angielskiego cieszą się zdecydowanie zimne zakąski (na stole powinno się ich pojawić od 6 do 8), więc ich dobór powinien być otoczony szczególną pieczołowitością. Zaleca się podawanie przede wszystkim zimnych zakąsek z ryb, drobiu, wędlin, sałatek. Co do dań gorących to te z kolei trzeba zaplanować tak, by ich spożywanie było możliwe w pozycji stojącej. Takie przyjęcie kończy zazwyczaj podanie kawy bądź też herbaty.

Byliście kiedyś na bankiecie angielskim? Jak Wam się podobało?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak prostować włosy prostownicą?
Następny artykułJak makijażem ukryć zmarszczki pod oczami?

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here