Kelner serwujący potrawy według angielskiego wzoru, pochodzi do gości wraz z wózkiem pomocniczym. Na nim znajdują się zupy i niepokrojone mięsne dania. Osoba, podająca zupę, przelewa ją do talerza przy gościu i kładzie potrawę na stoliku. Gość, siedzący przy stole, zgodnie z metodą angielską sam może przelać zupę do swojego talerza. Wówczas wazę kładzie się na stole. Chochla powinna leżeć na tacy, trzymanej przez kelnera w drugiej ręce. Dzięki temu jej rączka nie będzie zabrudzona, a podawanie potrawy wygląda bardziej elegancko.

Jeśli serwowane są potrawy mięsne, kelner sam przygotowuje i przyprawia danie. Następnie może sam pokroić przyniesione (zazwyczaj w całości) danie lub położyć je przed gospodarzem, który pokroi mięso i będzie przekazywał talerze gościom. Drugi sposób jest mniej przyjęty w naszym kraju, ale również praktykowany. Co ważne, talerze powinny być ciepłe, więc trzeba będzie wcześniej delikatnie je ogrzać. Delikatnie, żeby nie zniszczyć zastawy i nie oparzyć rąk.

Zgodnie z serwisem angielskim kelner stoi przy prawym ramieniu gościa, aby temu było wygodniej kroić i nakładać potrawy. Kiedy kelner sam będzie porcjował dania i układał talerze, także powinien trzymać się reguły i stać po prawej stronie.

serwis angielski jak wybraćsxc.hu

Angielska metoda może wydawać się nietypowa i skomplikowana dla gospodarzy, zajmujących się potrawami gości. Bywa jednak okazją do szczególnego uhonorowania ważnej osoby. Posługując się tym serwisem, gospodarz okazuje takiemu człowiekowi szczególny szacunek. Kiedy w przyjęciu uczestniczy wielu gości, angielska metoda także może służyć okazaniu im poważania.

Krojenie i nakładanie posiłków może trwać dość długo. Ustala się więc, w jakiej kolejności poszczególne osoby dostaną swoje porcje. Przeważnie najpierw potrawy rozdziela się między panie i osoby starsze. Następnie im młodszy mężczyzna, tym później otrzymuje przeznaczony dla niego talerz. Nie chcąc nikogo urazić, można również wyznaczyć kilka osób, które w podobnym czasie rozdzielą danie pomiędzy wszystkich zaproszonych. Takie rozwiązanie wydaje się lepsze, zważając na szacunek należny każdej osobie i na fakt, że podanie zimnych dań jest gafą.

Byliście kiedyś na przyjęciu, gdzie podawano do stołu według metody angielskiej? Jak to się sprawdziło?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zwierzę dla dziecka?
Następny artykułZ czego składa się serwis obiadowy?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

3 KOMENTARZE

  1. A to zdjecie to co? Ja wiem ze w Anglii jest ruch lewostronny na ulicach ale czy uklad sztuccow tez odbywa sie w ten sposob??? :))))))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here