Savoir-vivre Poufałość - co to, kiedy można sobie na nią...

Poufałość – co to, kiedy można sobie na nią pozwolić?

-

Zazwyczaj postrzegamy poufałość jako ciepłą relację międzyludzką, wynikająca z zaufania i serdeczności. Osoby będące ze sobą w bliskich relacjach mogą pozwolić sobie na używanie języka zarezerwowanego tylko dla najbliższych. Mogą to być wszelakiego rodzaju zdrobnienia i przezwiska. Dowodem na poufałość z drugą osoba jest przekroczenie innych granic. Pomiędzy spoufalonymi osobami nie istnieje dystans społeczny. Witają się one poprzez pocałunek, bądź uścisk. W innych sytuacjach również zezwalają na wzajemne przekroczenie bariery dotykowej. Pomiędzy dwójką przyjaciół, bądź bliższych znajomych dopuszczalne jest zatem fizyczne okazywanie emocji (chwytanie za ramię, obejmowanie).

Negatywne znaczenie poufałości uaktywnia się przede wszystkim w kontaktach ze współpracownikami. Niektórzy błędnie rozumiejąc nasze zachowanie mogą pomyśleć, że łączą nas bliższe relacje i zacząć to wykorzystywać.

Jeżeli czyjeś poufałe zachowanie zaczyna nas irytować, powinniśmy porozmawiać z daną osobą o ochłodzeniu wzajemnych relacji. Poufałe zachowanie może przeszkadzać w relacjach pomiędzy szefem a pracownikami. Jeśli zauważyliśmy pewne niepoprawności, starajmy zachować się dystans z osobą, która go przekroczyła.

Znacie osoby, które zachowują się w sposób poufały, chociaż nie mają do tego prawa? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje

Ten jeden z najmniejszych parków co roku odwiedzają tysiące turystów. W malowniczo położonej dolinie można podziwiać skały i formacje wapienne o różnych kształtach, zwiedzać zamki, jaskinie, pustelnię i muzea.

Pierwsza pomoc przy złamaniu

Wielu wypadkom towarzyszą złamania kończyn górnych czy dolnych. W przypadku, gdy poszkodowany skarży się na silne bóle, np. ręki i nie może nią poruszać, to mogą to być pierwsze objawy złamania.

Zobacz też

Herbata turecka – przepis

Turcy mają swoje własne sposoby na parzenie kawy i herbaty. Sposoby te są na tyle inne od europejskich, że smak napojów okazuje się zupełnie odmienny. I – co ciekawe – to herbata, a nie kawa jest narodowym napojem Turków. Kawa jest po prostu bardziej znana nam, Europejczykom. Turcy piją zaś bardzo dużo herbaty.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: