Znacznych różnic nie ma, ogólnie mężczyźni witają się ze sobą uściskiem dłoni. Szczegóły dotyczą różniącego ich wieku, stanowiska. W pracy i w codziennym życiu młodszy pierwszy mówi „dzień dobry” starszemu. Nie powinien jednak podawać ręki. Ten gest należy do starszej osoby. Jeśli nie będzie chciała wyciągnąć dłoni, trzeba to uszanować, nie wypada zwracać uwagi. Kiedy młodszy pierwszy poda dłoń, będzie odebrany jako osoba źle wychowana. W relacjach służbowych sytuacja zmienia się dopiero wtedy, gdy spotykają się ludzie, których dzieli hierarchia. Człowiek na niższym stanowisku pozdrawia osobę na wyższym, nie podając dłoni jako pierwszy. Kiedy nie można podejść do kogoś starszego lub będącego wyżej w hierarchii, wystarczy popatrzeć na tą osobę i skinąć głową. Przepychanie się lub krzyczenie słów pozdrowienia, byłoby przykładem braku wyczucia sytuacji a także zbytnim spoufalaniem się. Do obcych osób należy bowiem zachować większy dystans niż do bliższych ludzi.

Uprzywilejowany jest również gospodarz. Kiedy gość przychodzi do gospodarza, pierwszy mówi „cześć” albo „dzień dobry”. Musi natomiast zaczekać z podawaniem dłoni. Decyduje o tym właściciel domu. To on albo pierwszy wyciągnie rękę albo zrezygnuje z tego gestu.

przywitanie dobre manierysxc.hu

Czy się to komuś podoba, czy nie, siostrzane relacje między przyjaciółkami są lepiej przyjmowane przez społeczeństwo niż zbyt bliskie powitanie dwóch przyjaciół. Dziewczyny całujące się w policzki nikogo nie dziwią, natomiast uściski między panami nie są pozytywnie przyjmowane. Radość kobiet z powitania nie szokuje, natomiast takie samo zachowanie mężczyzn byłoby odbierane jako znaczna przesada. Jeśli ktoś chce być kontrowersyjny? Powinien zrezygnować z takiego zamiaru. Savoir – vivre preferuje klasyczne wzory zachowania. Lekceważenie przyjętych zasad, narzucanie własnych uważa za złe wychowanie.

Mówi się, że co kraj to obyczaj. W większości krajów mężczyźni witają się, podając sobie ręce. Jeżeli jednak w innym państwie zwyczaje różnią się, trzeba respektować zasady gospodarza. Jeżeli natomiast cudzoziemcy za bardzo spoufalają się, nie będzie nietaktem, jeśli zwróci się im uwagę. Kiedy obrażą się, będzie to świadczyć o ich braku dobrego wychowania.

Czy wszystkie powyższe zasady są Wam znane? Czy mężczyźni w Waszym otoczeniu witają się zgodnie z tymi regułami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążki dla podróżników
Następny artykułCo to jest faux pas? Jak tego uniknąć?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here