Najlepiej żuć gumę, gdy osoba jest sama. Tak podpowiada savoir-vivre. Przeżuwanie gumy w czyjejś obecności może być przyczyną nieporozumień i sporów, dlatego najlepiej unikać takich sytuacji. Oczywiście czasami dozwolone są luźniejsze reguły.

Przebywając w towarzystwie koleżanek i kolegów, można pozwolić sobie na żucie gumy, jeżeli nie spotka się to ze sprzeciwem bądź reakcją znajomych, sygnalizującą niechęć. Gdy znajomi nie mają nic przeciwko takiemu zachowaniu, należy żuć gumę dyskretnie. Lepiej nie mówić zbyt wiele, ponieważ wrażenie nie musi być przyjemne. Pozbywanie się jej również powinno być dyskretne. Najgrzeczniej byłoby oddalić się na moment i w niezbyt widocznym miejscu zawinąć w papierek i wyrzucić do kosza.

Jak zachować się w obecności rodziców? Ogólnie zależy to od norm przyjętych w domu. Jeśli nie życzą sobie takiego zachowania, niegrzecznie byłoby zmuszać do jego akceptacji. Jeżeli nie sprzeciwiają się, obowiązuje dyskretne żucie gumy, ale najlepiej wyrzucić ją, jeśli mielibyśmy rozmawiać z rodzicami.

W towarzystwie ludzi w podeszłym wieku i przełożonych żucie gumy jest niedopuszczalne. Świadczy o braku kultury i lekceważącym odnoszeniu się do innych osób. Savoir – vivre w taki sam sposób traktuje żucie gumy w pracy, w szkole, w urzędzie, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obcymi ludźmi i oficjalnymi relacjami. Takie zachowanie w kościele też nie świadczy o dobrych manierach.

Szacunek do innych osób nakazuje pozbycie się gumy, gdy wiadomo, że będziemy zabierać głos. Przeżuwanie podczas przemówień, wykładów, rozmów nie wyraża luźnego stylu bycia, tylko uwidacznia braki w wychowaniu. Nie tylko utrudnia mówienie, ale również może urazić słuchaczy.

Żucie gumy jest wyjątkowo niekulturalne w czasie spożywania posiłków. Nie tylko widok takiej osoby nie należy do przyjemnych, również savoir – vivre zabrania takich nawyków. Wspólne obiady powinny być okazją do rozmów, umacniania więzi rodzinnych, a niekulturalne zachowanie wobec innych osób jest zwykłym brakiem szacunku. Mówienie z pełnymi ustami odbiera się jako wyjątkowo niegrzeczne.

Jak często żujecie gumę? W jakich sytuacjach się to najczęściej zdarza?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przejść na ty?
Następny artykułJak wybrać wizytówki?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here