Jego początki datowane są na 1941 rok, wtedy to w Londynie, za sprawą International Students’ Counil zorganizowano po raz pierwszy Dzień Studenta. Miało to miejsce w drugą rocznicę niemieckiej pacyfikacji Uniwersytetu w Pradze.

Obchody Międzynarodowego Dnia Studenta mają silne podłoże historyczne. Dokładnie 11. listopada 1939 roku odbyła się antyniemiecka demonstracja w Pradze, w czasie której zastrzelono Jana Opletala, praskiego studenta medycyny. Wydarzenie wywołało ponowną demonstrację zaplanowaną na 17. listopada, która zakończyła się rozstrzelaniem 9 studentów oraz zesłaniem ok. 1200 do obozów koncentracyjnych. Czechosłowackie uczelnie wyższe i uniwersytety zostały zamknięte. Kilka lat później, 17 listopada 1989 roku za sprawą studenckich protestów rozpoczęła się tzw. Aksamitna Rewolucja, w efekcie której w Czechosłowacji upadł rząd komunistyczny.

Podobne zamieszki kilkanaście lat później miały miejsce w Grecji. 14 listopada 1973 roku studenci ateńskiej Politechniki zorganizowali powstanie wymierzone w juntę rządzącą krajem. Kilka dni później (17. listopada) zostało ono jednak brutalnie stłumione z pomocą czołgów. Z czasem ustalono 17. listopada greckim Dniem Studenta, który do dziś jest świętem, a jednocześnie dniem wolnym od zajęć. Podobnie studenci Czech czy Słowacji nie uczestniczą w tym dniu w zajęciach na uczelniach. Z kolei Rosjanie obchodzą to święto w dzień patronki studentów – św. Tatiany, który przypada na 25. stycznia.

Międzynarodowe organizacje studenckie walczą, aby dzień ten objęło swoim patronatem ONZ.

W ubiegłym roku (2010) studenci Uniwersytetu warszawskiego zgromadzeni w Demokratycznym Zrzeszeniu Studentów właśnie 17 listopada postanowili protestować przeciwko wprowadzenia obowiązku płacenia przy jednoczesnym studiowaniu dwóch kierunków.

Warto, aby tego typu święto przerodziło się w dobrą i trwałą tradycję poszczególnych uczelni, które tego dnia odstąpią od obowiązku zajęć i zorganizują dla studentów szereg atrakcji. Wśród nich mogą pojawić się wartościowe wykłady, projekcje filmów i spotkania. Można także urządzić swoisty przegląd uczelnianych talentów, podczas którego chętni młodzi twórcy zaprezentują swoje pasje. Można by uruchomić punkty doradcze dla studentów, którzy planują rozpocząć karierę zawodową, założyć własną firmę oraz wyznaczyć miejsca fachowej pomocy psychologicznej. Świętowanie można urozmaicić aktywnością fizyczną w postaci zawodów sportowych. Całość może zakończyć impreza w wynajętym lokalu lub grill.

Czy świętujecie Dzień Studenta? Jakie są Wasze pomysły na obchodzenie tego święta? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zorganizować akademię z okazji zakończenia roku szkolnego?
Następny artykułFormalności przy becikowym

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here