Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, której wyplata jest niezależna od osiąganych w rodzinie dochodów, odróżnić ją należy od dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przewidzianego dla najuboższych rodzin. Becikowe wprowadzone zostało ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych i wynosi 1000 zł z tytułu urodzenia jednego dziecka.

Becikowe otrzymać może matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka, który w ciągu 12 miesięcy od dnia urodzin złoży stosowny wniosek we właściwym miejscowo urzędzie gminy. Wraz z wnioskiem przygotować należy dokument tożsamości, akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie iż na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży został zawieszony do 31 grudnia 2011 r. W zależności od miejsca zamieszkania niektórzy rodzice mogą otrzymać podwójne becikowe – to od państwa oraz przewidziane przez konkretny samorząd terytorialny.

Poszczególne gminy mogą określić konkretne warunki otrzymania becikowego takie jak np. konieczność zamieszkiwania co najmniej rok w danym mieście czy województwie. Jednorazowa zapomoga nie jest wypłacana w sytuacji, gdy członkowi rodziny przysługuje świadczenie z zagranicy związane z urodzeniem się dziecka chyba że istnieje stosowna umowa międzynarodowa inaczej regulująca tę kwestię.

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Te osoby, które posiadają prawo do zasiłku rodzinnego mogą ubiegać się o dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka. Jak stanowi art. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Nie jest możliwe otrzymanie dodatku bez zasiłku rodzinnego dlatego należy złożyć wniosek złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, w którym należy zaznaczyć: dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here