Kabel HDMI posiada specjalną, małą końcówkę przypominającą nieco kształtem trapez. W starych odbiornikach emitujących analogową jakość obrazu trudno szukać odpowiedniego wejścia na kabel. Jednak najnowsze telewizory wyposażone w funkcję HD praktycznie bez wyjątku posiadają przynajmniej kilka takich wejść. Za pomocą kabla HDMI możemy cieszyć się cyfrową jakością dźwięku i maksymalną rozdzielczością 1080p, czyli Full HD (o ile nasz telewizor posiada taką funkcję).

Jak zatem wybrać właściwy kabel HDMI? Wiele jest opini na ten temat. Raz można usłyszeć, że im droższy kabel, tym lepsza jakość obrazu. Inni mówią, że kable HDMI powinny posiadać pozłacaną końcówkę, aby w pełni cieszyć się najlepszą jakością. Prawda jest jednak taka, że większej różnicy (przynajmniej gołym okiem) i tak nie dostrzeżemy. Przetestowaliśmy kilka kabli HDMI w granicach cen między 20 a 200 zł i znacznych różnic nie znaleźliśmy.

W przypadku odtwarzania filmów w formacie Blu-ray, gier w jakości Full HD na konsolach Playstation 3 i Xbox 360 różnic praktycznie nie ma. W przypadku dekoderów telewizji naziemnych takich jak N, Cyfrowy Polsat czy Cyfra + również trudno doszukać się różnicy. Dekoder N ma czasem problemy z odpowiednim kablem (a przynajmniej takie słyszy się opinie), ale są to sytuacje sporadyczne i często chodzi tu bardziej o niekompatybilność sprzętową lub niewłaściwą aktualizację dekodera niż o sam kabel.

Dlatego najważniejszą rzeczą, która nie zawsze może być oczywista, jest wybór odpowiedniej długości kabla. Warto wziąć na zapas przynajmniej 1,5-2 m długości, gdyż zawsze istnieje prawdopodobieństwo podpięcia innego sprzętu pod nasz stolik w salonie. Jeśli faktycznie nie chcemy przepłacać, ale też mamy wątpliwości czy najtańszy kabel będzie działał prawidłowo, to warto wybrać jakikolwiek w okolicach 50 zł (jest dużo tańszych). Do użytku domowego powinien w zupełności wystarczyć.

Czy mieliście problemy z wybraniem kabla HDMI? Czekamy na komentarze

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzejściowe niedokrwienie mózgu – przyczyny, objawy
Następny artykułUkład piramidowy – budowa, funkcje, uszkodzenia

Łukasz Bernacki – z wykształcenia politolog specjalizujący się w Dziennikarstwie i Public Relations. Pracował jako Redaktor w serwisach Gery.pl oraz Team Leader w spółce Redefine, należącej do Grupy Polsat. Zajmował się przede wszystkim pisaniem różnego rodzaju artykułów, recenzji, zapowiedzi i newsów dotyczących branży elektronicznej rozrywki, nowych technologii oraz świata kina. Współpracuje również z Wydawnictwem Internetowym CATALIST oraz bierze czynny udział w rozwoju sceny e-gamingowej największego polskiego serwisu o tej tematyce Honmaru.pl.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od najmłodszych lat interesowałem się branżą elektronicznej rozrywki, kinematografią oraz nowymi technologiami. Z wiekiem postanowiłem połączyć swoją pasję z przelewaniem myśli na papier, co zaowocowało pracą w ogólnopolskich redakcjach poświęconych wymienionym tematykom.

Hobbystycznie jestem również związany z rozwojem e-gamingu w naszym kraju za pośrednictwem strony Honmaru.pl – organizuję liczne turnieje oraz rankingi w rozmaite gry, a od niedawna również biorę aktywny udział w organizacji turniejów offline w popularne bijatyki (Tekken 6, Mortal Kombat).

W wolnej chwili lubię sięgnąć również po dobrą książkę. Nie stronię przy tym od regularnego uprawiania sportu z naciskiem na rower i koszykówkę. Regularnie ćwiczę także taniec towarzyski w każdej postaci oraz uwielbiam podróże na niezbadane jeszcze przeze mnie lądy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here