Jedną z ważniejszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić po wypadku lub kolizji jest zgłoszenie powstałej szkody ubezpieczycielowi, od tego zaczyna się droga do uzyskania odszkodowania OC

Przede wszystkim musimy ustalić, kto dokonał szkody, jeśli uda nam się to uczynić, mamy wówczas 3 lata na podjęcie drogi roszczeniowej wobec sprawcy wypadku (liczy się data ustalenia sprawcy wypadku). Czasami nie jest to jednak proste, ponieważ może się zdarzyć, że winowajca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia, a postępowanie karne zostało umorzone z powodu nie wykrycia sprawcy. W takiej sytuacji musimy w ciągu trzech lat od uprawomocnienia się decyzji prokuratury zgłosić ją do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaca nam odszkodowanie.

Należy również pamiętać o tym, iż ubezpieczyciel sprawcy nie może nam odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli nie posiadamy już żadnych dolegliwości po wypadku lub kiedy dostaliśmy już pieniądze od własnej firmy ubezpieczeniowej.

Bardzo często zdarza się sytuacja, w której ubezpieczyciel będzie chciał zawrzeć z nami ugodę i wypłacić nam ustaloną kwotę. Możemy to zrobić, ale musimy mieć na uwadze fakt, iż taka ugoda wiąże się z końcem dalszej procedury roszczenia.

Firmy ubezpieczeniowe mogą robić wiele, aby utrudnić nam możliwość otrzymania odszkodowania. Wprawdzie ubezpieczyciel ma 30 dni od momentu zgłoszenia szkody na wypłatę nam pieniędzy, ale zdarzają się sytuacje, w których termin ten możliwie jest jak najdłużej przeciągany. Jednym z przykładów jest czekanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe na zakończenie postępowania karnego wobec sprawcy (mimo że jego wina może być oczywista).

Podobnie procedura wygląda w przypadku sprawcy nieposiadającego polskiego obywatelstwa. Obcokrajowiec z reguły też jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, a warto pamiętać iż wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają swoje przedstawicielstwa w Polsce.

Jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, możemy się oczywiście od jego decyzji odwołać. Istotny jest powód odmowy towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ musimy go uwzględnić w piśmie odwoławczym. W przypadku kolejnej odmowy, pozostaje nam skierować sprawę do sądu.

Uwaga!

Mimo wielu trudności, musimy jednak pamiętać o bardzo szczegółowym gromadzeniu niezbędnej dokumentacji podczas starania się o odszkodowanie, ponieważ małe niedopatrzenie może spowodować brak otrzymania środków, które de facto nam się należą.

Zdarzyło się, że ubezpieczyciel odmówił Wam wypłaty odszkodowania? Dlaczego? Czekamy na Wasze komentarze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoszt ubezpieczenia samochodu – od czego zależy?
Następny artykułCo to jest, na czym polega odwrócona hipoteka?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here