Każdy ubezpieczyciel ma inną podstawę do ubezpieczenia. Kwota polisy jest zależna również od warunków, jakie stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe. Firma ubezpieczeniowa przy ustalaniu naszej składki z pewnością będzie brała pod uwagę staż jako kierowcy oraz strefę regionalną zarejestrowania pojazdu. Ten ostatni element budzi sporo wątpliwości i kontrowersji. Musimy się liczyć z tym, że jeśli zarejestrujemy samochód w dużym mieście, to zapłacimy więcej, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę dużą ilość wypadków i kolizji, które mają miejsce w większych miastach. Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezkolizyjność jazdy, która  może powodować, iż ubezpieczyciel będzie przyznawał nam z roku na rok kolejne upusty, a my będziemy płacić mniej.

Kwota składki ubezpieczeniowej zależy również od wieku samochodu, jego rodzaju i marki, rodzaju silnika czy wieku kierowcy. Mniejszą składkę zapłacimy, gdy zdecydujemy się zapłacić za nią od razu, a nie w ratach oraz gdy będziemy kontynuować współpracę z firmą ubezpieczeniową (za lojalność wobec ubezpieczyciela możemy liczyć nawet na 20% upustu).

Zwyżki w ubezpieczeniu również są uzależnione od wspomnianych wcześniej czynników. Można jeszcze do nich dodać brak ważnego badania technicznego czy liczbę miejsc w samochodzie.

Przy zakupie ubezpieczenia samochodu należy oczywiście zapoznać się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ale również zwrócić uwagę na to, czy suma naszej składki pozostanie taka sama, czy może się zmienić w czasie trwania umowy oraz jak szybko możemy stracić uzyskane zniżki, jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję.

Uwaga!

Decydując się na zakup ubezpieczenia, dokładnie przyjrzyjmy się ofercie, ponieważ różnica składki, którą oferują różne towarzystwa ubezpieczeniowe może wynieść nawet kilkaset złotych. Na szczęście firmy ubezpieczeniowe posiadają specjalne kalkulatory, które przy podaniu szczegółowych parametrów naszego samochodu pozwolą nam dokładnie porównać ofertę.

A ile Wy zapłaciliście za ubezpieczenie samochodu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak negocjować kwotę ubezpieczenia?
Następny artykułJak uzyskać odszkodowanie z OC?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here