Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych daje taką możliwość, w ich ofercie standardowo ochroną ubezpieczeniową objęte są domy oraz ich stałe elementy. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej polisy, musimy zwrócić uwagę na pakiety ubezpieczeniowe, jakie oferują nam towarzystwa. Podstawowe pakiety dotyczą takich zdarzeń losowych jak pożary, uderzenie pioruna, zalanie, powódź, huragan, osunięcie się ziemi czy wybuch. Jeśli chcemy ubezpieczyć się od kradzieży, należy wykupić dodatkową polisę na taką ewentualność.

Oprócz samego domu, mamy również możliwość ubezpieczenia w budowie: garażów, budynków gospodarczych, ogrodzenia czy nawet mienia ruchomego znajdującego się w stawianym domu (np. meble, sprzęt AGD i RTV, odzież). Oczywiście należy przy tym pamiętać, iż wiąże się to z opłatą dodatkowej składki, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia od kradzieży.

Jeśli zdecydujemy się na wzięcie kredytu na zakup domu, to należy liczyć się z tym, że większość banków wymaga od klientów zakupu ubezpieczenia domu na czas trwania jego budowy, gdyż zapewnia to zabezpieczenie nie tylko dla nas, ale również dla kredytującego nas banku. Pamiętajmy, że w tej sytuacji to on jest właścicielem domu w którym mieszkamy i gdy dojdzie do zniszczenia nieubezpieczonego domu w budowie, straty ponosimy my oraz instytucja, która udzieliła nam finansowego wsparcia.

Gdy podczas prac budowlanych przydarzy nam się nieszczęście, to zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe zwracają nam kwoty, jakie do tej pory ponieśliśmy na budowę nieruchomości (musimy przedstawić wszystkie faktury). Warto jednak pamiętać o tzw. wyłączeniach ochrony ubezpieczeniowej, są one dokładnie opisane w warunkach ubezpieczeniowych, które otrzymujemy przy podpisaniu umowy (mogą to być rażące zaniedbania podczas wykonywanych prac budowlanych).

Uwaga!

Ceny za takie ubezpieczenie uzależnione są od jego sumy. Przykładowo roczne składki na sumę ubezpieczenia 200 tys. (wraz z pakietem ubezpieczenia od kradzieży) wahają się od 550 do 650 zł.

Czy wykupiliście tego rodzaju ubezpieczenie? Myślicie, że warto? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlanowanie działań wobec konkurencji
Następny artykułUbezpieczanie domu – assistance – co to jest?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here