Ubezpieczenia Ubezpieczenie od skutków powodzi - czy warto, co ubezpieczyć?

Ubezpieczenie od skutków powodzi – czy warto, co ubezpieczyć?

-

Jakie są rodzaje powodzi?

Definicje powodzi proponowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe wskazują na istnienie następujących typów powodzi:
– opadowe (deszczowe) – które są wynikiem opadów deszczu, mogą wystąpić się w różnych rejonach Polski. Przykładem może być powódź w dorzeczu Odry w lipcu 1997 r. i w dorzeczu Wisły w lipcu 2001 r.
– spowodowane deszczami nawalnymi – nawałnice występują zwykle na niewielkich obszarach i są krótkotrwałe, stają się przyczyną tzw. szybkich powodzi, jak np. w rejonie Gdańska w lipcu 2001 r.
– roztopowe – powodują tajanie pokrywy śnieżnej i osiągają najgroźniejsze rozmiary na dużych rzekach nizinnych. Np. w Polsce zimą 1978/1979.
– zatorowe (zimowe) – dochodzi do nich w czasie zamarzania rzeki, gdy w wodzie powstaje zator i dochodzi do spiętrzenia kry, np. powódź w rejonie Płocka w styczniu 1982 r.
– sztormowe – są wynikiem wiatru o sile przekraczającej 10 st. B, zagrożenie na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego występuje kilkanaście razy w ciągu roku.

Czy warto ubezpieczyć się od skutków powodzi?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – tak. Ubezpieczenie od skutków powodzi najczęściej zawiera ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Oprócz zabezpieczenia mienia w ramach ubezpieczenia zwracane są również koszty:
– ratowania mienia dla zmniejszenia rozmiarów szkody;
– szkód powstałych podczas akcji ratowniczej;
– uprzątnięcia pozostałości po szkodzie;
– zniszczeń spowodowanych upadkiem drzew w następstwie powodzi.

Co może być przedmiotem ubezpieczenia i od czego zależy wysokość składki?

Wysokość składki za ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych jest zależna sumy ubezpieczenia, ilości ubezpieczonych ryzyk i udzielonych zniżek. W sytuacji ubezpieczenia od powodzi także zwiększonych kosztów działalności w związku z zakłóceniem lub przerwą w działalności gospodarczej; wysokość składki będzie zależeć także od rodzaju prowadzonej działalności.

Przedmiotem ubezpieczenia od powodzi mogą być:
– budynki i lokale mieszkalne;
– domy w budowie;
– pomieszczenia przynależne;
– budowle;
– stałe elementy wyposażenia;
– ruchomości domowe;
– wartości pieniężne;
– przedmioty wartościowe.

Czy macie jakieś doświadczenia z ubezpieczeniami od powodzi? Opowiedzcie nam o nich!

Źródło:
1. Andrzej Twardowski, Powódź mniej straszna, jeśli masz ubezpieczenie, bankier.pl, dostępny w Internecie: www.bankier.pl/wiadomosc/Powodz-mniej-straszna-jesli-masz-ubezpieczenie-2111179.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Owoce, warzywa w kwietniu – jakie kupować?

W kwietniu, pierwszym prawdziwie wiosennym miesiącu pojawiają się kolejne młode jarzyny, a każdy ich smakosz może zacząć różnicować swoją dietę.

Jak oszczędzać energię w domu?

Kontrola zużycia energii może przyjąć różne formy. W zależności co zdecyduje się zmienić użytkownik lokalu, może się wiązać z bardzo dużymi kosztami, albo też i z ich brakiem. Oszczędzanie energii cieplnej wymaga zmian w stylu życia, ociepleniu budynku, a nawet konstrukcjach grzewczych.

Zobacz też

Wzrost cen w 2012 roku

Galopujące ceny paliwa oraz zapowiadane podwyżki energii elektrycznej nie pozostawiają złudzeń, że rok 2012 będzie droższy od poprzedniego. Co i o ile zdrożeje? Na jakie obniżki możemy liczyć?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: