Ubezpieczenia Ubezpieczenie od skutków powodzi - czy warto, co ubezpieczyć?

Ubezpieczenie od skutków powodzi – czy warto, co ubezpieczyć?

-

Jakie są rodzaje powodzi?

Definicje powodzi proponowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe wskazują na istnienie następujących typów powodzi:
– opadowe (deszczowe) – które są wynikiem opadów deszczu, mogą wystąpić się w różnych rejonach Polski. Przykładem może być powódź w dorzeczu Odry w lipcu 1997 r. i w dorzeczu Wisły w lipcu 2001 r.
– spowodowane deszczami nawalnymi – nawałnice występują zwykle na niewielkich obszarach i są krótkotrwałe, stają się przyczyną tzw. szybkich powodzi, jak np. w rejonie Gdańska w lipcu 2001 r.
– roztopowe – powodują tajanie pokrywy śnieżnej i osiągają najgroźniejsze rozmiary na dużych rzekach nizinnych. Np. w Polsce zimą 1978/1979.
– zatorowe (zimowe) – dochodzi do nich w czasie zamarzania rzeki, gdy w wodzie powstaje zator i dochodzi do spiętrzenia kry, np. powódź w rejonie Płocka w styczniu 1982 r.
– sztormowe – są wynikiem wiatru o sile przekraczającej 10 st. B, zagrożenie na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego występuje kilkanaście razy w ciągu roku.

Czy warto ubezpieczyć się od skutków powodzi?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – tak. Ubezpieczenie od skutków powodzi najczęściej zawiera ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Oprócz zabezpieczenia mienia w ramach ubezpieczenia zwracane są również koszty:
– ratowania mienia dla zmniejszenia rozmiarów szkody;
– szkód powstałych podczas akcji ratowniczej;
– uprzątnięcia pozostałości po szkodzie;
– zniszczeń spowodowanych upadkiem drzew w następstwie powodzi.

Co może być przedmiotem ubezpieczenia i od czego zależy wysokość składki?

Wysokość składki za ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych jest zależna sumy ubezpieczenia, ilości ubezpieczonych ryzyk i udzielonych zniżek. W sytuacji ubezpieczenia od powodzi także zwiększonych kosztów działalności w związku z zakłóceniem lub przerwą w działalności gospodarczej; wysokość składki będzie zależeć także od rodzaju prowadzonej działalności.

Przedmiotem ubezpieczenia od powodzi mogą być:
– budynki i lokale mieszkalne;
– domy w budowie;
– pomieszczenia przynależne;
– budowle;
– stałe elementy wyposażenia;
– ruchomości domowe;
– wartości pieniężne;
– przedmioty wartościowe.

Czy macie jakieś doświadczenia z ubezpieczeniami od powodzi? Opowiedzcie nam o nich!

Źródło:
1. Andrzej Twardowski, Powódź mniej straszna, jeśli masz ubezpieczenie, bankier.pl, dostępny w Internecie: www.bankier.pl/wiadomosc/Powodz-mniej-straszna-jesli-masz-ubezpieczenie-2111179.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dlaczego dziecko ulewa pokarm?

Ulewanie pokarmu u noworodków i niemowląt jest najczęściej reakcją na łapczywe spożycie mleka. Pośpieszne ssanie doprowadza bowiem do jednoczesnego połykania dużych ilości powietrza.

Jak sformatować dysk?

Formatowanie dysku polega na dokładnym wyczyszczeniu jego całej zawartości, przy czym jeśli dysk jest podzielony na partycje (wydzielone części dysku), to każdą z nich można sformatować osobno i nie jest to wcale trudne. Problem pojawia się, gdy użytkownik chce sformatować partycję na której znajduje się Windows.

Zobacz też

Jak radzić sobie z grypą żołądkową?

Grypa Ĺźołądkowa naleĹźy do grupy chorób infekcyjnych. Pojawia się nagle, niespodziewanie i – co najgorsze – właściwie nie da się jej zapobiegać. Do zakaĹźenia rotawirusem, który jest główną przyczyną grypy Ĺźołądkowej, dojść moĹźe bowiem w róĹźnych okolicznościach, m.in. przez zjedzenie nieumytego owocu/warzywa, wypicie zanieczyszczonej wody, bezpośredni kontakt z osobą chorą bądĹş styczność z rzeczami, których osoba chora uĹźywała (np. ręcznikiem czy nieumytymi naczyniami).

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: