Ubezpieczenia Ubezpieczenie od skutków powodzi - czy warto, co ubezpieczyć?

Ubezpieczenie od skutków powodzi – czy warto, co ubezpieczyć?

-

Jakie są rodzaje powodzi?

Definicje powodzi proponowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe wskazują na istnienie następujących typów powodzi:
– opadowe (deszczowe) – które są wynikiem opadów deszczu, mogą wystąpić się w różnych rejonach Polski. Przykładem może być powódź w dorzeczu Odry w lipcu 1997 r. i w dorzeczu Wisły w lipcu 2001 r.
– spowodowane deszczami nawalnymi – nawałnice występują zwykle na niewielkich obszarach i są krótkotrwałe, stają się przyczyną tzw. szybkich powodzi, jak np. w rejonie Gdańska w lipcu 2001 r.
– roztopowe – powodują tajanie pokrywy śnieżnej i osiągają najgroźniejsze rozmiary na dużych rzekach nizinnych. Np. w Polsce zimą 1978/1979.
– zatorowe (zimowe) – dochodzi do nich w czasie zamarzania rzeki, gdy w wodzie powstaje zator i dochodzi do spiętrzenia kry, np. powódź w rejonie Płocka w styczniu 1982 r.
– sztormowe – są wynikiem wiatru o sile przekraczającej 10 st. B, zagrożenie na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego występuje kilkanaście razy w ciągu roku.

Czy warto ubezpieczyć się od skutków powodzi?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – tak. Ubezpieczenie od skutków powodzi najczęściej zawiera ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Oprócz zabezpieczenia mienia w ramach ubezpieczenia zwracane są również koszty:
– ratowania mienia dla zmniejszenia rozmiarów szkody;
– szkód powstałych podczas akcji ratowniczej;
– uprzątnięcia pozostałości po szkodzie;
– zniszczeń spowodowanych upadkiem drzew w następstwie powodzi.

Co może być przedmiotem ubezpieczenia i od czego zależy wysokość składki?

Wysokość składki za ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych jest zależna sumy ubezpieczenia, ilości ubezpieczonych ryzyk i udzielonych zniżek. W sytuacji ubezpieczenia od powodzi także zwiększonych kosztów działalności w związku z zakłóceniem lub przerwą w działalności gospodarczej; wysokość składki będzie zależeć także od rodzaju prowadzonej działalności.

Przedmiotem ubezpieczenia od powodzi mogą być:
– budynki i lokale mieszkalne;
– domy w budowie;
– pomieszczenia przynależne;
– budowle;
– stałe elementy wyposażenia;
– ruchomości domowe;
– wartości pieniężne;
– przedmioty wartościowe.

Czy macie jakieś doświadczenia z ubezpieczeniami od powodzi? Opowiedzcie nam o nich!

Źródło:
1. Andrzej Twardowski, Powódź mniej straszna, jeśli masz ubezpieczenie, bankier.pl, dostępny w Internecie: www.bankier.pl/wiadomosc/Powodz-mniej-straszna-jesli-masz-ubezpieczenie-2111179.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak sprawdzić IP?

Nie znasz adresu Twojego komputera? Nie wiesz jakie IP ma Twój sprzęt? Chcesz namierzyć czyjeś IP? Dowiedz się jak to zrobić!

Jak powinna wyglądać oferta pracy?

Oferta pracy to kolejna forma reklamy firmy. Wiele firm zapomina o tym, albo wręcz nie zdaje sobie sprawy. A to bardzo ważny komunikat, nie tylko dla kandydatów do pracy i obecnych pracowników, ale także dla konkurencji i klientów. Zawartość oferty pracy zależy od poziomu rozwoju firmy poszukującej pracownika.

Zobacz też

Ochrona przed hałasującym sąsiadem

Głośny czy hałasujący sąsiad potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie musimy biernie znosić jego wybryków i mamy prawo się przed nim bronić.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: