Ubezpieczenia Odmowa wypłaty odszkodowania za zalanie mieszkania

Odmowa wypłaty odszkodowania za zalanie mieszkania

-

Jakie dokumenty należy przygotować ubiegając się o przyznanie odszkodowania?

Do likwidacji szkody niezbędne są następujące dokumenty:
– seria i numer polisy ubezpieczeniowej lub dane osobowe i adres zamieszkania;
– dokumentu potwierdzający własność domu czy mieszkania;
– dowód tożsamości ze zdjęciem;
– wykazu uszkodzonych przedmiotów i faktury, rachunki, wyceny, gwarancje potwierdzające ich wartość.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania za zalanie mieszkania?

Z odmową wypłaty odszkodowania można się liczyć, jeżeli zalanie mieszkania było wynikiem:
– działania umyślnego lub rażącego niedbalstwa sprawcy szkody lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym;
– działania sprawcy szkody lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków psychotropowych oraz innych środków powodujących zaburzenia świadomości, jeżeli mogło to mieć wpływ na wystąpienie lub rozmiar szkody.

Co zrobić gdy niesłusznie odmówiono nam wypłaty odszkodowania za zalanie mieszkania?

Jak już zostało wskazane, rzeczoznawca ubezpieczyciela może uznać przyczynę zalania za wynikającą z naszego umyślnego działania lub niedbalstwa i związku z tym odmówić pokrycia szkód powstałych w jej wyniku. Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego, należy wnieść pisemną skargę lub zażalenie do ubezpieczyciela odnośnie realizacji przez niego umowy ubezpieczenia.

W piśmie skierowanym do ubezpieczyciela należy zawrzeć okoliczności zdarzenia, które mają potwierdzić, że zalanie nie wynikło z powodu rażącego niedbalstwa lub umyślnego działania. Towarzystwo ubezpieczeniowe odniesie się do skargi na piśmie w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania. Jeżeli skierowanie skargi bądź zażalenia nie przyniesie rezultatu, ubiegający się o odszkodowanie ma prawo wniesienia sprawy do sądu cywilnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do uzyskania odszkodowania.

Czy byliście kiedyś w takiej sytuacji? Jakie są Wasze doświadczenia? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło:
1. Sprzątanie na dwóch piętrach, jakieubezpieczenie.pl, dostępny w Internecie: jakieubezpieczenie.pl/likwidacja-szkody-po-zalaniu-mieszkania.html.
2. A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?, e-prawnik.pl, dostępny w Internecie: e-prawnik.pl/artykuly/ubezpieczenia-majatkowe/a-jesli-ubezpieczyciel-odmawia-wyplaty-odszkodowania.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak utrzymać związek?

Kiedy zdarza się nam obserwować na ulicy parę ludzi w podeszłym wieku, którzy idą pod rękę, często rodzi się w nas pytanie, czy również i nam uda się stworzyć tak trwały związek. Fascynacja osobą partnera, mająca miejsce w pierwszym etapie relacji damsko-męskiej, ma najczęściej charakter erotyczny.

Jak bawić się bezpiecznie?

Chyba wszystkim rodzicom zależy, aby czas spędzany z maluchem był nie tylko czasem ciekawym, ale przede wszystkim bezpiecznym. Dużą wagę przykłada się do odpowiedniego dostosowania zabawek do wieku dziecka, tymczasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet nieświadomie czynimy zabawy niebezpiecznymi.

Zobacz też

Jak przygotować zdjęcia do druku?

Przygotowanie zdjęć do druku jest niezwykle ważną sprawą, jeśli zależy nam na poprawnej jakości naszych zdjęć. Przed przeniesieniem zdjęcia na papier, powinniśmy je wyostrzyć. Możemy w tym celu skorzystać, na przykład, z „Maski wyostrzającej” w programie Photoshop. Bardzo ważną rzeczą dla właściwego odwzorowania kolorów jest poprawne skalibrowanie monitora. Monitor nie posiadający własnego profilu kolorystycznego, będzie wyświetlał kolory w sposób przypadkowy.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: