Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt samochodowy?

Kredytu samochodowego udziela się na wniosek kredytobiorcy, na podstawie umowy kredytowej, która jest zawierana zwykle na 8-10 lat. Maksymalny okres kredytowania jest uzależniony od wieku pojazdu.

Uzyskanie kredytu samochodowego wymaga posiadania:
– zdolności kredytowej;
– miejsca zamieszkania w kraju;
– pełnej zdolności do czynności prawnych;
– stałych dochodów (uzyskiwanych z tytułu świadczonej pracy, renty/emerytury, działalności gospodarczej, innego udokumentowanego źródła);
– uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu?

Obecnie ze względu na konkurencję pomiędzy bankami i firmami leasingowymi oraz spadek stóp procentowych kredyty samochodowe są tańsze niż jeszcze jakiś czas temu. Warto pamiętać, że poza zwykłymi bankami kredyty oferują także banki samochodowe, powiązane kapitałowo z koncernem motoryzacyjnym. Ich oferty warto porównać z warunkami proponowanymi przez banki, w których posiadamy konto oszczędnościowe.

Ubezpieczenie kredytu samochodowego

Kupno samochodu na kredyt wiąże się również z koniecznością wykupienia ubezpieczenia AC. Wydatki konieczne do ubezpieczenia pojazdu, podobnie jak koszty zabezpieczenia kredytu i prowizji, można doliczyć do zaciąganego kredytu. Ubezpieczenie kredytu samochodowego poza ubezpieczeniem od kradzieży może zawierać np. ubezpieczenie od utraty pracy i czasowej niezdolności do pracy.

Komu zostanie wypłacone odszkodowanie?

W przypadku zaistnienia szkody o tym, kto otrzyma odszkodowanie, decyduje umowa kredytowa, w której powinna zostać uregulowana ta kwestia. Najczęściej odszkodowanie otrzymuje bank, ustalenia umowne mogą być jednak zróżnicowane. W przypadku kradzieży bank może potrącić z odszkodowania kwotę, której brakuje do spłaty kredytu, a resztę zwraca kredytobiorcy. W przypadku szkód częściowych zdarza się, że odszkodowanie otrzymuje kredytobiorca.

Jakie są Wasze doświadczenia z ubezpieczniem samochodów w kredycie? Komentujcie!

Źródło:
1. Kredyty samochodowe – porady, motofinanse.pl, dostępny w Internecie: motofinanse.pl/kredyty-samochodowe.
2. Kredyt samochodowy a wypłata odszkodowania, rankomat.pl, dostępny w Internecie: rankomat.pl/artykuly/kredyt-samochodowy-a-odszkodowanie.html.
3. Kredyt samochodowy – ważne informacje, motofinanse.pl, dostępny w Internecie: www.motofinanse.mojeauto.pl/kredyt_samochodowy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here