Ubezpieczenia Wysokość odszkodowania za błędy lekarskie

Wysokość odszkodowania za błędy lekarskie

-

Czym jest błąd lekarski?

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych za zdarzenie medyczne uznaje się następstwo niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
diagnozy, która doprowadziła do nieodpowiedniego leczenia albo opóźniła odpowiednie leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby;
leczenia (zawiera się w tym również wykonanie zabiegu operacyjnego);
zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Dla uznania zdarzenia medycznego istotne jest, aby w wyniku tych niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną działań doszło do zakażenia pacjenta, uszkodzenia jego ciała, pogorszenia stanu zdrowia albo śmierci pacjenta. Zasady te, jak również tryb ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia, znajdują zastosowanie jedynie w stosunku do zdarzeń medycznych będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach w rozumieniu nowo uchwalonych przepisów o działalności leczniczej.

Wysokość odszkodowania za błąd lekarza

Nowe przepisy przewidują stosunkowo niską wysokość odszkodowań. Maksymalna kwota, jaką może uzyskać pacjent, to 100 tys. zł (w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia), a w przypadku śmierci pacjenta w wyniku błędu lekarskiego – maksymalnie 300 tys. zł jest wypłacane rodzinie. Decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu odszkodowania podejmuje się w terminie 30 dni od złożenia wniosku. Ostateczną kwotę zawsze podaje ubezpieczyciel, a od jego decyzji nie można się odwołać. Sprawę można wówczas jedynie skierować do sądu.

Czy otrzymaliście kiedyś odszkodowanie za błędy lekarskie? Jakiej było wysokości? Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Źródło:
1. Długa droga po odszkodowanie za błąd medyczny, gazetaprawna.pl, dostępny w internecie: serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/604732,dluga_droga_po_odszkodowanie_za_blad_medyczny.html.
2. Monika Brzozowska, Kiedy przysługuje odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego?, wieszjak.pl, dostępny w internecie: prawa-pacjenta.wieszjak.pl/pacjent-w-sadzie/269099,Kiedy-przysluguje-odszkodowanie-z-tytulu-bledu-lekarskiego.html.
3. Odszkodowania za błędy medyczne: nowe przepisy, opieka.senior.pl, dostępny w internecie: www.opieka.senior.pl/85,0,Odszkodowania-za-bledy-medyczne-nowe-przepisy,12803.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przyprawy do łososia

Łosoś jest – jak na rybę – bardzo wyrazisty w smaku. To ryba, którą można przygotować na bardzo wiele sposobów, jednak niezależnie od tego, jak podamy łososia, zawsze należy go posolić, obsypać pieprzem, najlepiej świeżo zmielonym, ziołowym lub kolorowym oraz dodać do niego cytrynę.

Czy na budowę ogrodzenia potrzebne jest pozwolenie?

Budowa ogrodzenia wokół działki jest niejednokrotnie koniecznością. Ogrodzenia buduje się nie tylko wokół działek budowlanych, na których usytuowany jest dom, lecz również wokół sadów czy pół uprawnych, aby chronić je przed szkodnictwem polnym ze strony dzikich zwierząt.

Zobacz też

Jakie narzędzia do motocykla?

Utrzymanie motocykla w dobrym stanie wymaga zaopatrzenia się w wiele często specjalistycznych narzędzi, dlatego posiadanie całego zestawu jest w praktyce niemożliwe i nieopłacalne. Tym bardziej, że większość poważnych napraw lepiej zlecić specjalistom w warsztacie, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Warto natomiast wyposażyć się w podstawowy komplet narzędzi, dzięki którym usuniemy niewielka awarię w trasie lub dokonamy prostych czynności serwisowych. Zestaw narzędzi można wozić ze sobą w schowku lub wałku narzędziowym.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: