Ubezpieczenia Wysokość odszkodowania za błędy lekarskie

Wysokość odszkodowania za błędy lekarskie

-

Czym jest błąd lekarski?

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych za zdarzenie medyczne uznaje się następstwo niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
diagnozy, która doprowadziła do nieodpowiedniego leczenia albo opóźniła odpowiednie leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby;
leczenia (zawiera się w tym również wykonanie zabiegu operacyjnego);
zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Dla uznania zdarzenia medycznego istotne jest, aby w wyniku tych niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną działań doszło do zakażenia pacjenta, uszkodzenia jego ciała, pogorszenia stanu zdrowia albo śmierci pacjenta. Zasady te, jak również tryb ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia, znajdują zastosowanie jedynie w stosunku do zdarzeń medycznych będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach w rozumieniu nowo uchwalonych przepisów o działalności leczniczej.

Wysokość odszkodowania za błąd lekarza

Nowe przepisy przewidują stosunkowo niską wysokość odszkodowań. Maksymalna kwota, jaką może uzyskać pacjent, to 100 tys. zł (w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia), a w przypadku śmierci pacjenta w wyniku błędu lekarskiego – maksymalnie 300 tys. zł jest wypłacane rodzinie. Decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu odszkodowania podejmuje się w terminie 30 dni od złożenia wniosku. Ostateczną kwotę zawsze podaje ubezpieczyciel, a od jego decyzji nie można się odwołać. Sprawę można wówczas jedynie skierować do sądu.

Czy otrzymaliście kiedyś odszkodowanie za błędy lekarskie? Jakiej było wysokości? Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Źródło:
1. Długa droga po odszkodowanie za błąd medyczny, gazetaprawna.pl, dostępny w internecie: serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/604732,dluga_droga_po_odszkodowanie_za_blad_medyczny.html.
2. Monika Brzozowska, Kiedy przysługuje odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego?, wieszjak.pl, dostępny w internecie: prawa-pacjenta.wieszjak.pl/pacjent-w-sadzie/269099,Kiedy-przysluguje-odszkodowanie-z-tytulu-bledu-lekarskiego.html.
3. Odszkodowania za błędy medyczne: nowe przepisy, opieka.senior.pl, dostępny w internecie: www.opieka.senior.pl/85,0,Odszkodowania-za-bledy-medyczne-nowe-przepisy,12803.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Róże pnące – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Róże są królowymi naszego ogrodu. Odpowiednia ich pielęgnacja sprawi, że będą obficie i pięknie kwitły aż do wiosny. Oto kilka cennych wskazówek jak postępować z różami ogrodowymi.

Jak dobrać buty do spodni?

Nowoczesna kobieta coraz częściej zamiast klasycznych spódnic będących ich domeną, nosi różnego rodzaju spodnie o ciekawych krojach i fasonach. Takie wybory rodzą problemy, jakie buty dobrać do poszczególnych spodni, aby wyglądały dobrze i modnie?

Zobacz też

Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania – informacje

Oferta banków umożliwia ubezpieczenie nie tylko mieszkania, ale także cennych przedmiotów czy sprzętu, który w nim się znajduje. Właściwie dobrana polisa zabezpieczy ten dobytek, zaś jej posiadacz może poczuć się bezpieczniej.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: