trądzik

Aby dowiedzieć się co sprawia, że pojawia się trądzik trzeba przedstawić nieco – co to jest trądzik i jaki mamy wpływ na to, aby on się nie pojawiał.

Co to jest trądzik?

Jest to po prostu przewlekła choroba, dotykająca gruczoły włosowo łojowe i zaburzająca ich naturalną pracę. Trądzik może występować w różnych odmianach. Mogą to być guzki, grudki, torbiele łojotokowe, zwykłe krostki. Zaskórniki mogą być w formie otwartych lub zamkniętych. Trądzik wcześniej kojarzony jedynie z wiekiem dojrzewania może się jednak pojawiać u osób dorosłych nawet po 40 roku życia. Co więcej, trądzik może się pojawić też i u noworodków i utrzymywać się przez kilka lat.

Jak powstaje trądzik?

Można by powiedzieć, że wszystkiemu winne jest sebum. Chodź jest to naturalna ochrona skóry, która jest dla niej barierą ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych, to z nadmiernym wydzielaniem sebum skóra nie zawsze sama umie sobie poradzić. Nadmierne wydzielanie sebum sprawia, że cera staje się tłusta, szczególnie dotyczy to takich rejonów jak czoło, nos i broda, choć może dotyczyć i całej twarzy. Skóra w takim wypadku jest pokryta warstwą łoju, który zatyka gruczoły sprawiając, że gromadzą się w nich bakterie. Trądzik więc jest problemem osób, których skóra wydziela nadmiar sebum zaburzając pracę gruczołów i tylko właściwa pielęgnacja twarzy i tryb życia może ograniczyć powstawanie trądziku. Wśród urządzeń pomocnych w walce z trądzikiem jest na przykład odkurzacz do wągrów, opinie klientów potwierdzają skuteczność jego działania.

Przyczyny powstawania trądziku

Od zawsze wiadomo, że duże zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania wpływają na kontrolowanie procesu łojotoku. Łojotok powstaje w takim wypadku, gdy androgeny, hormony płciowe produkowane przez gonady nadnercza, powstają w nadmiernych ilościach lub też obniżeniu uległ poziom białka, które jest odpowiedzialne za wiązanie tych hormonów. Powstawanie trądziku ma też często podłoże genetyczne. Gdy z trądzikiem borykali się nasi rodzice i dziadkowie, jest duża duża doza prawdopodobieństwa, że również i my odziedziczymy podobne tendencje. Podobnie jak u rodziców prawdopodobnie produkcja zbyt dużej ilości łoju będzie obciążać skórę, aparat włosowo łojowy zostanie zablokowany i zaczną się gromadzić w zamkniętym przejściu bakterie wywołując stany zapalne.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi dlaczego trądzik powstaje. Liczne badania tego tematu wykazały, że powstawaniu trądziku sprzyjają również czynniki biologiczne czyli nasza codzienność i styl życia. Na organizm oczywiście wpływa sposób żywienia. Nieodpowiednia dieta może być przyczyną cery trądzikowej, bywa że nasilenie objawów chory obserwuje po zjedzeniu ostrych potraw, cytrusów czy czekolady. Nie zalecane są również produkty wysoko przetworzone. Do czynników pochodzących z codziennego funkcjonowania i stylu życia należy również stres i chroniczne zmęczenie. Duży wpływ na cerę mają również zanieczyszczenia środowiska i zmiany klimatyczne. Cera trądzikowa, jako ta bardziej wrażliwa, może odczuwać zmiany w przypadku działania na nią warunków atmosferycznych.

Olbrzymie znaczenie w występowaniu trądziku lub jego zapobieganiu ma prawidłowa pielęgnacja skóry. Przy niedostatecznej higienie, lub nieprawidłowej pielęgnacji, z wykorzystaniem drażniących kosmetyków na bazie alkoholu przesadnie wysuszających skórę, może dojść do zaognienia stanów zapalnych. Przyczynami powstania trądziku mogą być też czynniki, na które chory jest stale narażony. Na przykład wywołany przez kontakt z chlorem, albo wynikający z przyjmowania sterydów. Często występuje, wcześniej wspomniany, trądzik niemowlęcy, który powodują olejki i inne preparaty do pielęgnacji skóry dziecka, nierzadko mamy też do czynienia z trądzikiem kosmetycznym, który powstaje w wyniku stosowania kosmetyków zatykających pory.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Paradoksalnie pielęgnację należy rozpocząć od przyglądnięciu się swojemu jadłospisowi. Należy wyeliminować wszystkie produkty, po którym powstają wypryski. Ważnym elementem jest również niedrażnienie miejsc, w których wystąpiły zmiany trądzikowe, bowiem może to pogorszyć ich stan zapalny.

Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej musi się opierać na dogłębnym jej oczyszczaniu. Niedopuszczalne jest pozostawienie makijażu na twarzy i pójście spać. Przed udaniem się na spoczynek koniecznie trzeba zmyć kosmetyki płynem micelarnym do demakijażu. Dobrze, aby płyn był wzbogacony o składniki kojące stany zapalne. Kolejno należy dogłębnie oczyścić skórę za pomocą łagodnego żelu myjącego, oczyszczającego pory. Ważną sprawą w pielęgnacji cery trądzikowej jest unikanie kosmetyków zawierających alkohol. Preparaty z jego zawartością wysuszają skórę, co jest sygnałem dla niej do produkcji większej ilości sebum. Od czasu do czasu należy przeprowadzić zabieg peelingu na trądzik. Wieczorna pielęgnacja powinna zakończyć się nałożeniem na twarz kremu przeciw trądzikowi, który zwęża pory, matowi cerę i redukuje ilość produkowanego sebum. Krem przeciwtrądzikowy również powinien być stosowany przed nałożeniem makijażu, a sam makijaż najlepiej wykonać kosmetykami, które nie obciążają skóry i nie zapychają jej porów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here