Wypadają ci włosy

Zdrowo wyglądające, gęste i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety coraz więcej pań narzeka na nadmierne wypadanie włosów. Przyczyn tego rodzaju przypadłości może być wiele. Najczęściej utrata włosów na skórze głowy związana jest z ich nieprawidłową pielęgnacją, nieodpowiednią dietą oraz prowadzonym stylem życia. Odnalezienie źródła problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów 

Aby móc cieszyć się piękną i bujną fryzurą, trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczanie włosów i skóry głowy przy użyciu szamponów. Częstotliwość mycia jest sprawą indywidualną i powinna być dostostosowana do rodzaju kosmyków. Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie może prowadzić do ich osłabienia. 

Przyczyną wypadania włosów może być również ich częste farbowanie, rozjaśnianie oraz nieprawidłowe suszenie i stylizowanie. Niewskazane jest korzystanie z prostownicy, lokówki, czesanie na mokro i spanie z mokrymi włosami. Osoby, które nie są w stanie zrezygnować z suszarki i innych urządzeń przeznaczonych do stylizacji, powinny sięgnąć po tabletki wspomagające włosy. Ich stosowanie pomaga wzmocnić i odżywić kosmyki, co zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.  

Styl życia i nieodpowiednia dieta 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wpływu stylu życia na kondycję włosów. Najczęstszą przyczyną problemów jest przewlekły stres, który przyczynia się do znacznego osłabienia organizmu. Przedłużające się napięcie sprzyja wytwarzaniu kortyzolu, nazywanego potocznie hormonem stresu. Duże nagromadzenie tego organicznego związku chemicznego w organizmie negatywnie oddziałuje na włosy i może sprzyjać ich wypadaniu.  

Do osłabienia włosów przyczynić może się także nieprawidłowa dieta uboga w witaminy i minerały. Niezwykle istotne jest regularne dostarczanie organizmowi pożywienia zawierającego: 

  • żelazo, 
  • cynk, 
  • krzem, 
  • magnez, 
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, 
  • kwas foliowy, 
  • witaminę H, A i witaminy z grupy B. 

Niewskazane jest palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu. Używki te powodują stopniowe uszkodzenie komórek organizmu, co sprzyja osłabianiu kosmyków. 

Choroby i infekcje 

Źródłem problemów z włosami mogą być także niektóre choroby oraz infekcje. Szczególnie narażone na ich wypadanie są osoby cierpiące na niedoczynność bądź nadczynność tarczycy. Zaburzenia hormonalne będące efektem nieprawidłowej pracy gruczołu zlokalizowanego w okolicy szyi prowadzi do osłabienia kondycji cebulek włosowych. Przyjmuje się, że zaburzenia funkcjonowania tarczycy dotyczą blisko 20 proc. Polaków. W przypadku zdiagnozowania choroby konieczna jest wizyta u endokrynologa. Warto wiedzieć, że wypadanie włosów spowodowane niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy ma charakter odnawialny. 

Negatywny wpływ na stan włosów ma także gorączka towarzysząca infekcjom oraz takie choroby jak toczeń lub kiła. Osłabienie kosmyków może być również wywołane chorobami skóry głowy, takimi jak grzybica, łuszczyca, liszaj oraz łupież. Nieleczone mogą nawet doprowadzić do łysienia. Odpowiednio dobrane preparaty pomagają usunąć źródło problemu i powstrzymać proces wypadania włosów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here