Dobre kolumny podstawkowe

Kolumny podstawkowe, są kompaktowymi głośnikami, które stosuje się na ogół w małych pomieszczeniach w roli samodzielnych zestawów stereo albo razem z podłogowymi kolumnami, subwooferami czy kolumnami centralnymi. 

Kolumny podstawkowe: w jakich przestrzeniach się sprawdzą?

Kolumny podstawkowe, sprawdzają się bardzo dobrze w roli elementów zestawu kina domowego, mogą także stanowić doskonałe uzupełnienie dla domowego zestawu stereo. 

Dodatkową zaletą omawianego sprzętu, poza jego brzmieniem, jest kolorystyczne dopasowanie. W ofercie sklepów znajdziemy wszelkie standardowe dla sprzętów audio barwy, dzięki temu zakupione kolumny komponują się bardzo dobrze w wystrój danego wnętrza. Na rynku dostępne są również różne wielkości tego typu kolumn, co zaś umożliwia dopasowanie ich nawet do niewielkich przestrzeni. 

Dobre kolumny podstawkowe, czyli jakie? 

Jeśli chcemy wybrać dobre kolumny podstawkowe, musi zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Rozmiar kolumny podstawkowej

Powierzchnia wybranego pomieszczenia, odgrywa ważną rolę podczas dobierania wymiarów kolumn. Najbardziej popularne pozostają konstrukcje, które opierają się o średnio-niskotonowy głośnik mający średnicę w zakresie 15-18 cm. Jest to idealny kompromis między wymiarem kolumn, skutecznością oraz szerokością przenoszenia pasma. Tego typu kolumny sprawdza się w różnych pomieszczeniach, zaczynając od powierzchni rzędu 12 metrów kwadratowych w górę. W mniejszych pod względem metrażu przestrzeniach, kolumny mające 13 cm głośnik średnio-niskotonowy, spokojnie będą optymalnym rozwiązaniem. Do postawienia na blacie biurka, zalecane są głośniki miniaturowe, które mają 10 cm przetwornik średnio-niskotonowy. W poszukiwaniu dobrej jakości sprzętu audio odwiedź salony.nautilus.net.pl

Impedancja i skuteczność 

Impedancję na potrzeby tego artykułu, uprościć możemy do tego, jakiej wartości rezystor widoczny jest dla wzmacniacza. Im mniejsza będzie ta wartość, tym większą ilość prądu ze wzmacniacza będzie potrzebować kolumna. Wzmacniacze krzemowe, czy to tranzystorowe czy scalone są raczej obojętne na impedancję, pracują nie tylko z obciążeniami 4, ale i 8Ω. Wzmacniacze lampowe są nieco inne. Do nich kolumny trzeba będzie podpinać pod właściwe zaciski, które oznaczono impedancją wybranych kolumn. Skuteczność stanowi miarę natężenia dźwięku, który mierzony jest z odległości jednego metra po podaniu napięcia 2,83V na zaciski w kolumnie. Mówiąc nieco prościej określa to, czy kolumna będzie prosta do wysterowania poprzez wzmacniacz. Kolumny podstawkowe mają skuteczność na poziomie 80-88 dB, rzadziej wyższą. Kluczowa sprawa to przestrzeń, którą mają nagłaśniać, jak i odległość od słuchaczy. Z racji tego, iż kolumny podstawkowe używane są w małych pomieszczeniach, wzmacniacz nie musi mieć dużej mocy. W praktyce będą to proste do napędzania kolumny mające duży, 18 cm głośnik średnio-niskotonowy. 

Rodzaj obudowy kolumny

Kolumny głośnikowe możemy opierać na kilku typach obudów. Najistotniejsze z nich to bass-refleks, obudowa zamknięta, jak i obudowa mająca bierną membranę. Najpopularniejsze rozwiązanie to bass-refleks. Tym bardziej w małych kolumnach, uzyskanie odpowiedniego odtwarzania niższych częstotliwości jest bardzo ważne. Bass-refleks ma dwie wady. Pierwszą z nich będzie podbicie pasma dolnego, z którym zmierzyć się musi osoba będąca konstruktorem. Z drugą mierzymy się my sami: port od bass-refleksu zamieszczony na tyle, potrafi wyeliminować opcję przystawiania kolumn do ściany. Jeśli nie posiadamy innej możliwości, możemy go przytkać, niemniej na pewno nie będzie to rozwiązanie optymalne. Trzeba to brać pod uwagę w czasie dobierania odpowiednich kolumn. Obudowa mająca bierną membranę to alternatywa dla bass-refleksu, gdzie bierna membrana działa bardzo podobnie do tunelu w bass-refleksie, niemniej jednak bez opcji wydmuchiwania powietrza poza obudowę i towarzyszącym temu zjawisku turbulencji. Niestety będzie to droższe rozwiązanie i trudniejsze do aplikacji. Najlepsi inżynierowie zaadaptowali już tego typu rozwiązanie do niektórych modeli kolumn podstawkowych, gdzie bierna membrana wspomaga głośnik nisko-średniotonowy podczas procesu przetwarzania najniższych dźwięków. Z uwagi na dosyć ograniczone przetwarzanie basów, zamknięte obudowy są praktycznie rzecz biorąc niespotykane w konstrukcjach podstawkowych kolumn. 

Zwróć uwagę na design

Ostatnią kwestią, którą należy brać pod uwagę, będzie wygląd ogólny kolumn oraz indywidualne gusta. Warto zwrócić uwagę na kolumny podstawkowe Chario– włoski styl, które nie tylko wydobywają z siebie idealny dla nas dźwięk, ale stanowią również świetną ozdobę w naszym salonie. Nierzadko taki właśnie aspekt może zadecydować o wybraniu tańszej opcji, czyli kolumn podłogowych albo droższych, a zatem podstawkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here