Jeśli zdecydujemy się na przesłanie życzeń na kartce, warto zrobić ją samodzielnie. Pobudzi nas to do twórczej pracy, a przy okazji nada jej oryginalny wygląd i wartość sentymentalną.

Wykonamy prostą i zarazem elegancką kartkę, która będzie dowodem naszej pamięci i być może posłuży jako ozdoba w domu adresata.

Potrzebne materiały:
ozdobny, twardy papier w kolorze błękitu, zieleni oraz jasnego brązu – najlepiej o różnych fakturach (do kupienia w sklepach biurowych)
klej w sztyfcie, klej w pistolecie
nożyczki
korektor lub malutkie, białe koraliki
włóczka biała lub wata

Wykonananie:
Najpierw ze sztywnego, błękitnego papieru, który posłuży za bazę kartki, wycinamy prostokąt w proporcji 2:1 i składamy go na pół. Teraz wykonamy ozdobną aplikację na wierzchniej stronie. Potrzebny nam będzie papier zielony i beżowy. Z zielonego wycinamy kształt pagórka porośniętego trawą. Górna krawędź może być postrzępiona dla wywołania bardziej rzeczywistego efektu. Z jasnobrązowego kartonu wycinamy dwa zarysy wielkanocnych zajączków. Jeden mały, drugi większy. Będzie to widok od tyłu, zatem do ich ozdoby wystarczy jasna włóczka lub kłębek waty przyklejony w miejscu ogona. Tak przygotowane zwierzaki wystarczy nakleić na szczyt pagórka. Dla końcowego efektu, na trawie rysujemy korektorem drobniutkie stokrotki. Zamiast tego można wykorzystać małe koraliki, które mocujemy za pomocą gorącego kleju w sztyfcie. Tak przygotowana kartkę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Życzenia:
W międzyczasie zastanówmy się nad treścią życzeń. W tym celu można wykorzystać piękne cytaty czy aforyzmy, jednak największą wartość sentymentalną mają życzenia nakreślone odręcznym, starannym pismem, płynące prosto z głębi serca. Jeśli nie jesteśmy mistrzami kaligrafii, napiszmy tekst na komputerze i zastosujmy elegancką czcionkę. Wydrukowane życzenia wytnijmy i przyklejmy do bazy kartki. Nie zapomnijmy wtedy o własnoręcznym podpisie.

Jak często decydujecie się na samodzielne zrobienie upominków i dekoracji? Gdzie szukacie inspiracji do wykonywanych własnoręcznie prac?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo kupić tacie na Gwiazdkę?
Następny artykułSałatka bożonarodzeniowa – przepis

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here