Tkaniny, które stosuje się najczęściej to bawełna, len, wełna. Podłogi – drewno najczęściej jest bielone lub olejowane, podłoga powinna być raczej matowa.

Wnętrze skandynawskie wydaje się być zaprzyjaźnione z naturą.

Styl ten cechuje również prostota, którą widać w formach mebli, ozdób, dekoracji. Kolory to przede wszystkim biel – dużo bieli, ale również pastele, jasny beż i delikatne odcienie szarości. Koloru wnętrzom mogą dodać np. świeże kwiaty w wazonach, rozmieszczone w kilku miejscach w domu.

W stylu skandynawskim prym wiodą otwarte przestrzenie, duże odsłonięte okna – bez firan i zasłon. Jest to również styl trochę romantyczny – we wnętrzach można zauważyć zwiewne lekkie tkaniny kołysane podmuchem wiatru, tapety w delikatne wzory kwiatowe, miękkie wygodne kanapy, pledy, poduszki, ażury. Wnętrze wydaje się skromne i niewinne.

Na ścianach pojawiają się także boazerie lub fakturowane tapety. Można użyć również listew wykończeniowych – pod sufitem.

Fronty mebli i drzwi mają zazwyczaj wgłębienia. Meble mogą stać na nóżkach – doda to im lekkości. W jadalni pojawiają się regały, witryny i komody. Wnętrze dzięki temu wydaje się być bardziej domowe i przyjazne. Meble i część wyposażenia w stylu skandynawskim możemy znaleźć np. w IKEA.

Oświetlenie – żyrandole mogą być zarówno proste w swej formie (np. przypominające powiększone żarówki), jak i te bardziej dekoracyjne, które będą stanowić główną i najbardziej zauważalną dekorację wnętrza. Powinny być jednak utrzymane w stylistyce – ciekawym pomysłem są lampy wykonane ze sklejki, drewna lub papieru. Takie oświetlenie naturalnie wpisze się w charakter wnętrza.

Przestrzeń we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim powinna być uporządkowana – podobnie jak w minimalizmie, nie zagracamy przestrzeni, widoczne na zewnątrz elementy powinny być użyteczne i funkcjonalne.

Co Was przekonuje do stylu skandynawskiego? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić kawalerkę?
Następny artykułJak zaprojektować schody w domu?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here