Projektując schody należy również przewidzieć wszystkie konflikty, które mogą pojawić się w trakcie późniejszego korzystania z nich – konflikt wysokości – stojąc na każdym stopniu z osobna powinniśmy mieć pewność, że nie uderzymy w nic głową- potrzebna wysokość to min. 220cm; bezpieczny dostęp, czyli nie zagracanie przestrzeni wokół, odpowiednie oznakowania (np. oświetlenie), pochwyty, balustrady – (wysokość w mieszkaniu to ok. 90cm). Powierzchnia schodów, do wygodnego i bezpiecznego korzystania z nich, nie powinna być śliska. Należy odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy ze schodów będą korzystać małe dzieci – w tym przypadku powinniśmy zaprojektować schody bardziej wygodne, czyli niższe, a szersze. Oprócz tego w balustradzie nie powinniśmy zostawiać zbyt wielu otwartych przestrzeni – dziecko może przez nie wypaść lub włożyć np. głowę.

Aranżacja schodów wewnętrznych daje wiele możliwości – możemy zaprojektować schody składane, kręcone, zabiegowe, jedno- lub dwubiegowe, wachlarzowe, wszystko w zależności od typu pomieszczenia w jakim planujemy umieścić schody, a także od przestrzeni jaką chcemy na nie przeznaczyć. Jeśli zależy nam, aby schody nie zabrały zbyt wiele powierzchni np. salonu, możemy pomyśleć nad schodami wachlarzowymi. Jeśli pomieszczenie jest nadzwyczaj małe – wtedy warto zastosować schody kręcone, jednak do najwygodniejszych one nie należą. Gospodarując mądrze przestrzeń, a nie mając jej zbyt wiele, powinniśmy umieścić schody przy lub wzdłuż ściany, zamiast na środku salonu.

Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie dostępu na antresolę (np. w pokoju dziecka lub gabinetu na poddaszu) jest drabinka – zajmuje niewiele miejsca i wygląda efektownie.

Uwaga!

Innym pomysłem na wykorzystanie powierzchni (jeśli mamy jej mało) jest zabudowa miejsca pod schodami na szafę lub mini pomieszczenie gospodarcze, w którym możemy trzymać deskę do prasowania, odkurzacz, itd.

W jakim stylu projektujecie dom? Co Was przekonuje do wybranej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAranżacja mieszkania w stylu skandynawskim
Następny artykułMieszkanie w stylu art deco – aranżacje

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here