Wnętrza Mieszkanie w stylu art deco - aranżacje

Mieszkanie w stylu art deco – aranżacje

-

Miał być odpowiedzią na brak funkcjonalności i ładu przestrzennego w secesji, czyli głównym założeniem miało być najpierw spełnienie funkcji mebla, dopiero później myślano o ornamentyce. Meble wykonywane były z drogich materiałów, nie były zatem dla wszystkich dostępne. Styl nawiązywał do klasycznych, geometrycznych form i prostych linii.

W tamtych czasach meble w stylu art deco uważane były za bardzo eleganckie, wręcz luksusowe, były nowoczesne i jednocześnie łączyły w sobie tradycję, miały być dziełem sztuki, a przy tym być funkcjonalne. Proste linie i formy czerpano z modernizmu, niektóre elementy dekoracyjne natomiast ze stylu egipskiego czy greckiego. Używano szlachetnych gatunków drewna, takich jak palisander, jawor, klon, orzech, czy dąb. Meble często były również lakierowane.

Charakterystyczne dla tego stylu były meble bez ostrych kantów – stoły czy krzesła miały zaokrąglone brzegi. Meble w swej budowie wydawały się masywne i ciężkie. Krzesła, fotele
i kanapy były tapicerowane zazwyczaj jednokolorowymi tkaninami, ale używano do tego zabiegu również skór lub ich imitacji. Bryły to przede wszystkim kubiki, z masywnymi podstawami, zaokrąglonymi rogami. Miało być prosto i ergonomicznie.

W tamtym czasie pojawiły się również wysokie zabudowy biblioteczne oraz proste, jednak niezwykle eleganckie masywne biurka, które niewątpliwie stały się inspiracją dla późniejszego wystroju gabinetów.

Powstały także kuchnie, które były początkiem kuchni nowoczesnych, czyli zamiast regałów, witryn i kredensów, zaczęto stosować zestawione kubiki, które przykryto blatem, powyżej natomiast umieszczano klasyczne szafki górne.

atyl art deco w domu aranżacjemorguefile.com

Przy projektowaniu mebli łączono także drewno ze szkłem, czy metalem, niektóre elementy były również chromowane.

Charakterystyczne dla tego okresu były także żyrandole wykonane z matowego szkła w kształcie mis i kielichów.

Wnętrza urządzone w stylu art deco były wyrafinowane i eleganckie, ponieważ używano materiałów wysokiej jakości, błyszczących, lakierowanych, metalowych, drewna egzotycznego z wyraźnym rysunkiem słojów.

Co Was przekonuje do stylu art deco? Co w nim lubicie najbardziej?

Anna Jabłońska, Biuro Projektowe

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wirtualne Muzea w Polsce

W dobie XXI wieku nie trzeba wcale pojechać do muzeum, aby je zwiedzić. Wystarczy wejść na jego stronę Internetową. Oczywiście nie można porównywać takiej wizyty z prawdziwym zwiedzaniem. Jednak z drugiej strony - technika sprawia, że w ten sposób można sprawdzić, czy rzeczywiście chcemy zwiedzić dane miejsce.

Ryba po grecku – przepis

Ryba po grecku nie jest oczywiście grecką potrawą, jest polskim przepisem, jednak jej zwyczajowa nazwa przyjęła się i wszyscy, kiedy słyszą o rybie po grecku, mają na myślę tę, a nie inną potrawę. Zrobienie jej zajmuje dość dużo czasu, ale ryba po grecku jest kulinarnym klasykiem. Po prostu trzeba umieć ją zrobić i wiedzieć, czym jest.

Zobacz też

Jak nauczyć się szkicować?

Do nauki szkicowania potrzebny nam będzie papier, ołówki różnych grubości, gumka do zmazywania, jeśli chcemy możemy szkicować również węglem, sztyftami grafitowymi bądź sangwiną.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: