Miał być odpowiedzią na brak funkcjonalności i ładu przestrzennego w secesji, czyli głównym założeniem miało być najpierw spełnienie funkcji mebla, dopiero później myślano o ornamentyce. Meble wykonywane były z drogich materiałów, nie były zatem dla wszystkich dostępne. Styl nawiązywał do klasycznych, geometrycznych form i prostych linii.

W tamtych czasach meble w stylu art deco uważane były za bardzo eleganckie, wręcz luksusowe, były nowoczesne i jednocześnie łączyły w sobie tradycję, miały być dziełem sztuki, a przy tym być funkcjonalne. Proste linie i formy czerpano z modernizmu, niektóre elementy dekoracyjne natomiast ze stylu egipskiego czy greckiego. Używano szlachetnych gatunków drewna, takich jak palisander, jawor, klon, orzech, czy dąb. Meble często były również lakierowane.

Charakterystyczne dla tego stylu były meble bez ostrych kantów – stoły czy krzesła miały zaokrąglone brzegi. Meble w swej budowie wydawały się masywne i ciężkie. Krzesła, fotele
i kanapy były tapicerowane zazwyczaj jednokolorowymi tkaninami, ale używano do tego zabiegu również skór lub ich imitacji. Bryły to przede wszystkim kubiki, z masywnymi podstawami, zaokrąglonymi rogami. Miało być prosto i ergonomicznie.

W tamtym czasie pojawiły się również wysokie zabudowy biblioteczne oraz proste, jednak niezwykle eleganckie masywne biurka, które niewątpliwie stały się inspiracją dla późniejszego wystroju gabinetów.

Powstały także kuchnie, które były początkiem kuchni nowoczesnych, czyli zamiast regałów, witryn i kredensów, zaczęto stosować zestawione kubiki, które przykryto blatem, powyżej natomiast umieszczano klasyczne szafki górne.

atyl art deco w domu aranżacjemorguefile.com

Przy projektowaniu mebli łączono także drewno ze szkłem, czy metalem, niektóre elementy były również chromowane.

Charakterystyczne dla tego okresu były także żyrandole wykonane z matowego szkła w kształcie mis i kielichów.

Wnętrza urządzone w stylu art deco były wyrafinowane i eleganckie, ponieważ używano materiałów wysokiej jakości, błyszczących, lakierowanych, metalowych, drewna egzotycznego z wyraźnym rysunkiem słojów.

Co Was przekonuje do stylu art deco? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaprojektować schody w domu?
Następny artykułJak oświetlić łazienkę?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here