Najbardziej efektownym sposobem oświetlenia łazienki jest wykonanie sufitu podwieszanego i umieszczenie w nim oświetlenia wbudowanego (halogeny). Możemy również umieścić w suficie podwieszanym szynę do oświetlenia systemowego, z której mogą zwisać małe reflektory. Sufit podwieszany powinien sięgać w dół na min. 20cm – ok. 15cm zajmie konstrukcja lamp do wbudowania, oprócz tego nad lampami powinno być trochę wolnej przestrzeni.

Jeśli nie mamy miejsca w łazience na wykonanie takiego sufitu, ponieważ nasza łazienka nie jest zbyt wysoka, a nie chcemy jej jeszcze tej wysokości odejmować – możemy wykonać opaskę gk po zewnętrznym obwodzie ścian. Będzie to również sufit podwieszany, jednak nie zabierze on nam tyle przestrzeni, jak ten w pierwszym przypadku.

Oświetlenie wbudowane to nie tylko estetyka wnętrza, ale również wygoda – nie musimy czyścić tych lamp, jak w przypadku np. żyrandoli.

Jeśli natomiast uważamy, że sufit podwieszany jest złym pomysłem i nie będzie pasował do stylu łazienki – możemy zastosować oświetlenie sufitowe w postaci plafonów lub żyrandoli.

Ciekawym pomysłem jest użycie kabli ledowych do oświetlenia wnęk – np. spodu wanny, sufitu podwieszanego, a także półek. Takie światło jest bardziej delikatne, rozmyte, nastrojowe. Warto również rozdzielić włączniki światła – tak, aby oświetlenie główne łazienki i to bardziej dekoracyjne (np. LED) zapalały się oddzielnie.

jak oświetlić łazienkę pomysłymorguefile.com

Podczas projektowania oświetlenia w łazience warto również pamiętać o oświetleniu lustra – w postaci np. kinkietów bocznych lub jednego górnego. Oprócz oświetlenia głównego, oświetlenie lustra przyda nam się na przykład podczas wykonywania makijażu lub w przypadku mężczyzn – golenia.

Coraz częściej stosuje się również oświetlenie nad prysznicem – jednak muszą to być specjalne lampy wodoodporne, bardziej wytrzymałe – tak, aby nie doszło do zwarcia i pod wpływem pary nie pękło szkło lampy, które z pewnością jest niebezpieczne.

W jakim stylu chcecie zaaranżować łazienkę? Skąd taki pomysł na aranżację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMieszkanie w stylu art deco – aranżacje
Następny artykułJak zaprojektować garderobę?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here