Oczywiście najlepiej jeśli możemy pozwolić sobie na pewnego rodzaju luksus i wygospodarować oddzielne, choćby niewielkie pomieszczenie na garderobę. Planując poszczególne funkcje w mieszkaniu, warto umiejscowić ją w holu, blisko sypialni lub (jeśli ma być wspólna dla wszystkich mieszkańców) w miejscu, gdzie każdy będzie miał do niej bezkonfliktowy dostęp.

Jeśli nasza garderoba będzie występować w postaci dużej szafy, należy przewidzieć dla niej głębokość min. 60cm. Można wykorzystać do tego np. zabudowę istniejącej wnęki lub zabudować meblem całą długość szafy – w ten sposób szafa będzie mniej widoczna i nie podzieli nam wizualnie przestrzeni. Planując montaż drzwi przesuwnych do szafy należy dołożyć do wymiaru głębokości ok. 8-10cm na szyny i prowadnice.

Jeśli natomiast planujemy zagospodarować odrębne pomieszczenie na garderobę, warto poszukać specjalnych systemów ułatwiających przechowywanie ubrań, jak i takich, które pomogą wykorzystać każdy fragment tego pomieszczenia (np. trudne do wykorzystania narożniki).

Projektując szafę czy też garderobę powinniśmy najpierw przewidzieć najpotrzebniejsze funkcje – np. więcej mamy ubrań długich (płaszcze, kurtki, sukienki), czy też krótkich (marynarki, bluzki), a może mamy dużą ilość butów i nie mamy gdzie ich trzymać. Od odpowiedzi na te pytania będzie zależał wygląd wnętrza naszej garderoby.

Rozplanowując poszczególne segmenty szafy warto zwrócić również uwagę na minimum powierzchni jakiej potrzebują ubrania.

garderoba w domu aranżacjephotoxpress.com

Sprawa wygląda następująco: ubrania krótkie (koszule, bluzki, sukienki) potrzebują ok. 100-110cm wysokości (do drążka, nad drążkiem pozostaje jeszcze ok. 10cm wolnego miejsca), ubrania średniej długości (żakiety, marynarki, półdługie sukienki) potrzebują ok. 140cm, ubrania długie (płaszcze, kurtki) wysokość ok. 175cm. Oprócz tego w naszej garderobie powinny znaleźć się półki lub zamykane szafki na buty – w zależności czy są to buty długie (kozaki), czy krótkie (pantofle) – potrzebują wysokości 18-20cm (krótkie) i 45-50cm (długie).

Oprócz podstawowych elementów garderoby należy przewidzieć miejsce na ręczniki, pościel, którym wystarczą zwykłe półki, szuflady na bieliznę, paski i krawaty, a także wieszaki na złożone spodnie (wys. ok. 120-130cm). Ponadto potrzebować będziemy miejsca na walizki, torby, kapelusze, rzeczy, których używamy rzadko – najlepiej umieścić je na górze, w postaci pawlacza.

Jeśli mamy problem ze zdejmowaniem ubrań z wysokich wieszaków warto zamontować pantografy – urządzenia obniżające drążek podczas zdejmowania ubrań.

W jakim stylu jest urządzone Wasze mieszkanie? Dlaczego wybraliście taką aranżację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oświetlić łazienkę?
Następny artykułJak wybrać blat kuchenny?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here