Źle dobrany funkcjonalnie blat spowoduje, że z czasem będą widoczne na nim rysy i plamy tłuszczu trudne do usunięcia. Dlatego zamiast sugerować się ogólnie panującą modą na jakiś rodzaj blatu, lepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy korzystać z kuchni podczas przyrządzania posiłków i ich gotowania. Częste gotowanie wymusza na nas nijako stworzenie opcji najbardziej funkcjonalnej. Warto zauważyć, że w kuchniach restauracyjnych stosuje się urządzenia techniczne i blaty ze stali nierdzewnej. W zależności od stylu kuchni, wydaje mi się, że taki blat ze stali nierdzewnej przeniesiony do naszego mieszkania, prezentowałby się całkiem nieźle.

Innym rodzajem blatu jest blat wykonany z kompozytów. Dość często wybierany ze względu na trwałość i jego możliwości – można uzyskać różne efekty kolorystyczne i kształty.

Cenowo są jednak dość drogie. Zaletą jest fakt, iż nie trzeba takiego blatu jakoś specjalnie impregnować, łatwo się go czyści, a podczas używalności rys pozostaje niewiele.

Kolejnym rodzajem są blaty wykonane z drewna. Blat powinien być wykonany z drewna odpornego na wilgoć i zanieczyszczenia. Najczęściej w tym celu używa się dębu, buku, sosny, czy olchy. Blat wykonany z drewna należy odpowiednio zabezpieczyć lakierem, olejem lub woskiem, a później pamiętać o konserwacji. Drewno pięknie wygląda, jest przyjemne w dotyku, starzeje się i zmienia odcień naturalnie. Powstałe rysy czasem dodają wręcz uroku, ale dla wielu osób to niestety również główna wada tego rodzaju blatu – podczas mechanicznych uszkodzeń i częstego używania, może łuszczyć się lakier, a drewno odbarwiać.

jak dobrać blat do kuchnimorguefile.com

Inną kategorię stanowią blaty kamienne. Najbardziej popularne są blaty granitowe lub marmurowe. O ich atrakcyjnym wyglądzie zapewniać nie trzeba – są nieprzyzwoicie eleganckie i piękne. Wytrzymałość również mają dobrą – są odporne na ścieranie, są trwałe.

Niestety, dość dużo ważą i zwykle potrzebują wzmocnienia konstrukcji mebla. Nie są również zbyt giętkie i elastyczne – nie uzyskamy zbyt skomplikowanych kształtów. Poza tym głównym problemem jest cięcie, obróbka kamienia, dostarczenie materiału na miejsce i idealne dopasowanie – należy pamiętać, że najpierw pracują nad kamieniem maszyny.

Uwaga!

Najbardziej popularnym rodzajem blatów kuchennych są te wykonane z laminatu. Jest to nic innego jak płyta wiórowa pokryta syntetykami. Tego rodzaju blaty są tanie, łatwo utrzymać je w czystości, istnieje dowolność w wyborze koloru i wzoru okleiny. Wadą jest niska odporność na zarysowania.

W jakim stylu chcecie zaaranżować kuchnię? Skąd taki pomysł na aranżację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaprojektować garderobę?
Następny artykułNa czym polega degustacja wina?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here