Przed przystąpieniem do degustacji bardzo ważne jest przygotowanie odpowiednich kieliszków. Nie mogą one być zdobione czy wykonane z grubego szkła. Jeśli mamy cokolwiek widzieć, kieliszki muszą być idealnie przezroczyste i sporządzone ze szkła cienkiego oraz delikatnego. Do takiego naczynia nalewamy tyle płynu, by dochodził on najszerszego miejsca w kieliszku. Następnie chwytamy nóżkę kieliszka w kciuk oraz w palec wskazujący i przechylamy naczynie. Dzięki temu możemy zobaczyć, w jaki sposób wino rozchodzi się po ściankach i kierując trunek do odpowiedniego światła poddać go ocenie wzrokowej. Nie ma stałych wyznaczników idealnej barwy wina – wszystko zależy od gatunku tego alkoholu. Zadaniem degustatora jest jednak wychwycenie wszelkich zmętnień czy zanieczyszczeń, osadów czy elementów, które odbiegają od normy dla danego rodzaju wina.

Kolejnym etapem degustacji jest analiza wrażeń zapachowych. Dokonuje się jej niemalże wsadzając nos do kieliszka. Bardzo ważne są pierwsze wrażenia, na podstawie których można wychwycić intensywność, jakość, charakter i trwałość wina. Przez mieszanie trunku w kieliszku dochodzi także do dotlenienia wina, co pozwala na odkrycie jego tak zwanego „bukietu”.

Następny etap polega już na ocenie smaku wina. Aby tego dokonać, należy wziąć łyk płynu, rozprowadzić go po całych ustach, na całej powierzchni języka. Wino należy przetrzymać chwilę w ustach, a następnie można je wypluć do specjalnie w tym celu przygotowanych pojemników. Analizie w czasie smakowania wina podlegają takie aspekty jak kwasowość, zawartość cukru czy zawartość alkoholu. Cały proces powinien zakończyć się powąchaniem pustego kieliszka, gdyż wtedy ujawnić się mogą ukryte dotąd cechy wina. Degustator po tych wszystkich próbach powinien zebrać w głowie wszystkie informacje i ocenić wino.

Istnieje oczywiście odpowiednia skala oceny, którą posługują się profesjonaliści. Zarówno osoby wykwalifikowane, jak i domowi degustatorzy powinni zapamiętać jednak, by wino degustować na czczo, aby nie mieszać ze sobą smaków (nie można degustować więcej niż 6 win i pomiędzy poszczególnymi kieliszkami należy napić się wody), każdy rodzaj wina powinien być w odpowiedniej dla siebie temperaturze, a także, by degustację rozpoczynać od win słabych przechodząc stopniowo do win mocnych, na słodkich kończąc.

Znacie się na winach? Skąd czerpiecie wiedzę na ich temat?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać blat kuchenny?
Następny artykułJakie AGD wybrać do kuchni?

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here