Kuchenne okna powinny otwierać się do wewnątrz, co ułatwia ich mycie. Ten fakt, a także konieczność częstego wietrzenia pomieszczenia wiąże się z tym, iż na parapecie, o ile taki w ogóle się w kuchni znajduje, nie należy raczej umieszczać żadnych ozdób i przedmiotów. Oczywiście, jeśli otwieramy zazwyczaj tylko jedno skrzydło okienne, a oba tylko podczas mycia, możemy część parapetu ozdobić wybranymi przez siebie dodatkami, które współgrać będą z wyposażeniem i wystrojem reszty kuchni. Najlepiej sprawdzą się tutaj zioła w ozdobnych doniczkach, patery owoców czy dodające wnętrzu eleganci świece. Pasować one będą zarówno do okien drewnianych, jak i plastikowych.

Przejdźmy do porad na temat dekoracji samych okien. Wiele z nas popełnia duży błąd wieszając w kuchennych oknach ciężkie i długie firany czy nawet zasłony. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie należy też montować w nich żaluzji. O tym, że obecność w kuchni zasłon czy kotar jest bezzasadne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie tylko przytłoczą one pomieszczenie, zablokują jakże ważny dostęp do naturalnego światła, lecz także ograniczają równie istotną wentylację, nie wspominając już o nieprzyjemnym nasiąkaniu zapachem gotowanych potraw. Oczywiście, w kuchennym oknie możemy powiesić firankę, jednak najlepiej, gdy będzie ona krótka i lekka. Doda ona pomieszczeniu swoistego uroku i może świetnie podkreślić styl i charakter wnętrza.

Oprócz firanki, polecanym do kuchennego okna elementem dekoracyjnym są niewątpliwie karnisze. Wybierać możemy spośród tych metalowych, drewnianych, plastikowych czy też mosiężnych. Charakteryzują się one rożnym wykończeniem i formą, więc z pewnością uda nam się znaleźć takie, które będą dobrze współgrać z resztą wnętrza.

Dobierając ozdoby i dodatki na kuchenny parapet i do okna, kierujmy się jedną podstawową zasadą – powinny one harmonizować z innymi elementami wyposażenia kuchni i jej nie przytłaczać. Dobrze dobrane, umiejętnie podkreślą urok wnętrza i sprawią wrażenie, iż są jego integralną, niemalże niezbędną częścią.

Macie inne pomysły na dekorowanie okien w kuchni? Jak wyglądają Wasze okna kuchenne? Podzielcie się pomysłami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wykonać zjazd do garażu w piwnicy?
Następny artykułDrewno w łazienkach? Aranżacje

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here