Styl rustykalny współgra z naturą, naturalnymi materiałami, ciepłą kolorystyką.

Kolory pasujące do wnętrz wiejskich, czy rustykalnych to biel, ciepłe brązy, kolor żółty, pomarańczowy, kolory ziemi.

We wnętrzu wiejskim używa się dużej ilości drewna – wykonuje się z nich meble, boazerię, elementy dekoracyjne na ścianach i suficie.

Podłoga w salonie oczywiście najpiękniej wygląda prawdziwa drewniana, może być również postarzana. Dobrze kiedy w salonie pojawi się kominek – jest to serce salonu, które nadaje ciepła i przyjaznej domowej atmosfery. Wokół niego ustawia się kanapy i fotele, obok kominka leży pięknie ułożone drewno opałowe i znajdują się akcesoria kominkowe z kutego żelaza.

W salonie w stylu wiejskim doskonale prezentują się wszelkie widoczne drewniane belki – można wykonać ich imitację na suficie. We wnętrzach rustykalnych używa się również cegły – mogą one stanowić nie tylko przegrodę między pomieszczeniami, ale także ładnie będą prezentowały się na kominku lub głównej ścianie w salonie.

Uwaga!

Meble w salonie powinny być drewniane, może to być drewno postarzane, z widocznymi sękami i słojami. Kanapy i fotele – miękkie, wygodne, rozłożyste, wykończone wzorzystym materiałem.

We wnętrzu rustykalnym używa się sporej ilości tkanin w postaci firanek, zasłon, ażurowych obrusów, pledów, narzut, haftowanych serwetek. Te wszystkie elementy dopełniają
i podkreślają styl.

W salonie pojawiają się również drewniane kredensy, regały, półki, komody, gablotki, podnóżki, wyższe stoliki kawowe, ławy.

Duży nacisk kładzie się na elementy ozdobne – wiklinowe kosze, gliniane akcesoria , garnki, talerze, misy, obrazy, wiszące na ścianach tkaniny, elementy rękodzielnicze. Te wszystkie elementy niewątpliwie budują charakterystyczny dla wnętrza wiejskiego klimat. Jednak należy pamiętać i uważać na ilość ozdób, jeśli nie chcemy zrobić ze swego mieszkania muzeum. Jak we wszystkim, tak i tu potrzebny jest umiar i zachowanie proporcji.

Co Was przekonuje do stylu rystykalnego? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak otwierać wino?
Następny artykułAranżacja mieszkania w stylu japońskim

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here