Japończycy obrali sobie również za zasadę rozdzielanie funkcji. Patrząc z góry na rzut domu, można zauważyć, że w pomieszczeniach znajdujących się od strony ulicy, znajdują się te przeznaczone na pobyt gości, pomieszczenia reprezentacyjne. Zwykle urządzone z większym rozmachem, niż pokoje prywatne. Rozdzielenie funkcji dziennej od prywatnej powoduje, że goście nas odwiedzający nie oglądają całego mieszkania (np. sypialni, gabinetu, pokoju dzieci). Im dalej nasz gość może wejść i zwiedzić mieszkanie, oznacza to, że staje się przyjacielem domu.
Wnętrza w stylu japońskim lubią otwartą przestrzeń. Mebli w pomieszczeniach zwykle jest niewiele, wybierane są tylko te niezbędne. Meble mają proste formy, są niskie – kanapy, stoliki, krzesła. Ponadto powinny być lekkie i mobilne, by móc w każdej chwili inaczej aranżować przestrzeń.
Styl japoński lubi materiały naturalne – pojawia się w nich dużo drewna, kamienia, wikliny, elementów bambusowych. Używanie takich materiałów sprawia, że wnętrza są zdrowe i przytulne. Używa się również elementów wykonanych z papieru.
W stylu japońskim zauważalny jest podział na funkcje, odrębne pomieszczenia. Pojawiają się parawany, kotary, cienkie ścianki oddzielające, drzwi przesuwne. Symbolem tego stylu są również widoczne podziały poziome i pionowe na ścianach, drzwiach, oknach – pasy lub kratki, najczęściej wykonane z elementów drewnianych. Drzwi przesuwne pozwalają wyodrębnić dwa różne pomieszczenia, a w razie potrzeby bez większego problemu pozwalają na powiększenie i otwarcie przestrzeni. W toaletach charakterystyczne dla tego stylu jest oddzielenie części z umywalką i lustrem od części, w której znajduje się wanna, prysznic i wc.
morguefile.com
Podłogi najczęściej są drewniane, można używać różnych gatunków drzew egzotycznych.
Kolorystyka stylu to biel, szarości, beże, brązy. Elementy kontrastujące, które dobrze prezentują się w takim wnętrzu mogą być w odcieniach bordo, czerwieni, zieleni, koloru czarnego.
Mieszkanie urządzone w stylu japońskim z pewnością wygląda bardzo elegancko. Należy jednak dbać o każdy szczegół, detal. Powinniśmy unikać zbyt wielu dekoracji – najlepiej zdecydować się na jeden lub dwa elementy ozdobne – np. ładny wazon lub obraz.
Co Was przekonuje do stylu japońskiego? Co w nim lubicie najbardziej?