Japończycy obrali sobie również za zasadę rozdzielanie funkcji. Patrząc z góry na rzut domu, można zauważyć, że w pomieszczeniach znajdujących się od strony ulicy, znajdują się te przeznaczone na pobyt gości, pomieszczenia reprezentacyjne. Zwykle urządzone z większym rozmachem, niż pokoje prywatne. Rozdzielenie funkcji dziennej od prywatnej powoduje, że goście nas odwiedzający nie oglądają całego mieszkania (np. sypialni, gabinetu, pokoju dzieci). Im dalej nasz gość może wejść i zwiedzić mieszkanie, oznacza to, że staje się przyjacielem domu.

Wnętrza w stylu japońskim lubią otwartą przestrzeń. Mebli w pomieszczeniach zwykle jest niewiele, wybierane są tylko te niezbędne. Meble mają proste formy, są niskie – kanapy, stoliki, krzesła. Ponadto powinny być lekkie i mobilne, by móc w każdej chwili inaczej aranżować przestrzeń.

Styl japoński lubi materiały naturalne – pojawia się w nich dużo drewna, kamienia, wikliny, elementów bambusowych. Używanie takich materiałów sprawia, że wnętrza są zdrowe i przytulne. Używa się również elementów wykonanych z papieru.

W stylu japońskim zauważalny jest podział na funkcje, odrębne pomieszczenia. Pojawiają się parawany, kotary, cienkie ścianki oddzielające, drzwi przesuwne. Symbolem tego stylu są również widoczne podziały poziome i pionowe na ścianach, drzwiach, oknach – pasy lub kratki, najczęściej wykonane z elementów drewnianych. Drzwi przesuwne pozwalają wyodrębnić dwa różne pomieszczenia, a w razie potrzeby bez większego problemu pozwalają na powiększenie i otwarcie przestrzeni. W toaletach charakterystyczne dla tego stylu jest oddzielenie części z umywalką i lustrem od części, w której znajduje się wanna, prysznic i wc.

morguefile.commorguefile.com

Podłogi najczęściej są drewniane, można używać różnych gatunków drzew egzotycznych.

Kolorystyka stylu to biel, szarości, beże, brązy. Elementy kontrastujące, które dobrze prezentują się w takim wnętrzu mogą być w odcieniach bordo, czerwieni, zieleni, koloru czarnego.

Mieszkanie urządzone w stylu japońskim z pewnością wygląda bardzo elegancko. Należy jednak dbać o każdy szczegół, detal. Powinniśmy unikać zbyt wielu dekoracji – najlepiej zdecydować się na jeden lub dwa elementy ozdobne – np. ładny wazon lub obraz.

Co Was przekonuje do stylu japońskiego? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAranżacja salonu w stylu rustykalnym
Następny artykułSypialnia w stylu kolonialnym – aranżacje

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here