Wnętrza Co zamiast płytek w kuchni i łazience? Płyty pleksi!

Co zamiast płytek w kuchni i łazience? Płyty pleksi!

-

Pleksi zamiast płytek? Czy to możliwe? Tak, to rozwiązanie, które jest nie tylko dużo tańsze, ale często pozwala również na stworzenie nietuzinkowej i oryginalnej aranżacji kuchni lub łazienki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.

Pleksi – jakie właściwości ma ten materiał?

Na wstępie sprawdźmy, czym właściwie jest plexi i jakie właściwości ma to tworzywo. Jest to sztywny i niskosyntetyczny materiał o gładkiej, lekko błyszczącej powierzchni.  Tworzywo to jest bardzo łatwe w obróbce zarówno mechanicznej, jak i termoplastycznej. Plexi w wersji bezbarwnej cechuje się również bardzo wysoką przezroczystością. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować jako zamiennik szkła. Płyty bezbarwnej plexi można na przykład wykorzystać do docieplenia okien (Docieplanie okien za pomocą pleksi – sprawdź, jakie to proste!). Plexi jest także odporna na działanie promieni UV. Dzięki czemu nie staje się matowe ani nie blaknie nawet po długim czasie. Na to, że coraz częściej wykorzystujemy plexi w domach, wpływ mają również właściwości fizyczne tego tworzywa. Plexi jest bowiem połowę lżejsze od szkła, a przy tym aż 10 razy bardziej odporne na stłuczenia.

Pleksi do kuchni

Pleksi w naszych domach coraz częściej znajduje zastosowanie właśnie w kuchniach. Pleksi na ścianę do kuchni chroni je przed wilgocią, a także przed różnymi zabrudzeniami powstającymi w trakcie codziennego gotowania. Pleksi do kuchni montuje się zwykle w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki oraz na ścianie nad blatem roboczym. Materiału tego nie należy jednak stosować w bezpośrednim sąsiedztwie otwartego ognia. Bezpieczna temperatura dla pleksi to mniej więcej 70  – 80 stopni Celsjusza.

W czym jest lepsze pleksi na ścianę kuchenną od klasycznych płytek? Za zastosowaniem paneli kuchennych z plexi przemawiają trzy kwestie. 

Po pierwsze jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż płytki ceramiczne. Dodatkowo montaż plexi na ścianę w kuchni jest dużo łatwiejszy niż położenie kafelków. W większości przypadków taką plexi do kuchni możemy zamontować samodzielnie. Kluczem jest odpowiednie zabezpieczenie krawędzi plexi, tak aby wilgoć nie dostawała się pod płytę. Możemy kupić gotowe panele z plexi do kuchni lub zlecić wycięcie własnych płyt plexi na wymiar. Więcej o cięciu tego materiału dowiecie się z artykułu Cięcie plexi – który rodzaj wybrać?

Kolejną istotną zaletą plexi do kuchni jest codzienna pielęgnacja. W przypadku kafelków problemem są często brudzące się fugi. Plamy powstające w trakcie gotowania są czasami bardzo trudne do usunięcia z białych czy jasnych fug. Natomiast pielęgnacja kuchennych paneli z plexi jest banalnie prosta. Najczęściej wystarczy po prostu wilgotna szmatka z dodatkiem delikatnego, uniwersalnego środka czyszczącego. Przy kwestiach pielęgnacji warto wspomnieć o tym, że plexi jest materiałem wrażliwym na zarysowania. Do jego pielęgnacji należy więc używać wyłącznie miękkich szmatek. 

Do plusów takiego sposobu zabezpieczenia ścian w kuchni możemy zaliczyć również dużą ilość dostępnych wzorów. W minimalistycznych, nowoczesnych kuchniach sprawdzić się może plexi czarna lub plexi mleczna. Na rynku dostępne są jednak również kuchenne panele z plexi z nadrukowanymi, fotograficznymi wzorami.

Pleksi na ścianę do łazienki

Plexi możemy wykorzystać również do zabezpieczenia ścian w łazience. Odpowiednio dobrana płyta plexi może zabezpieczyć ścianę przy umywalce, nad wanną lub wewnątrz kabiny prysznicowej. Dzięki łatwej obróbce bez trudu wytniemy w plexi otwory na baterie łazienkowe. Możemy również zamówić gotowa płytę z wyciętymi otworami na przykład za pośrednictwem strony https://plasticexpress.pl.

Co więcej, tworzywo to może posłużyć nie tylko jako alternatywa dla płytek na ścianę. Z plexi możemy wykonać również ściany i drzwi kabiny prysznicowej. Materiał ten jest znacznie tańszy niż szkło hartowane. Jedynym minusem wykorzystania plexi do budowy kabiny prysznicowej jest wrażliwość tego materiału na zarysowania. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby na powierzchni plexi nie zbierał się kamienny osad. Jego usunięcie może się bowiem wiązać z powstaniem nieestetycznych zarysowań na powierzchni plexi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe do szkoły?

Kończy się czas wśród misiów, lal, siadania na dywanie, leżakowania, a zaczną zajęcia na twardych krzesłach wymagające skupienia przez każde 45 minut. Zmieni się sytuacja życiowa i środowisko małego człowieka, powstanie szereg odmiennych wymagań i obowiązków. Chłonne umysły dzieci są jednak w stanie zaakceptować tę nowość, choć jedne lepiej, a inne gorzej radzą sobie z narzuconą rutyną. Może się zdarzyć, że dziecko mimo np. znaczących możliwości intelektualnych, pozwalających na podjęcie obowiązku szkolnego, może być niegotowe na odmienne doświadczenie w sferze emocjonalnej.

Syrop z sosny – przepis

W celu przygotowania syropu z sosny, wykorzystuje się jej młode pędy. Ważne jest, aby pokryte były brązową skórką, co świadczy o przyroście w bieżacym roku. Pędy te powinny odpowiadać długości palca i powinny być lepkie od żywicy. Najlepiej jest zrywać je na początku maja. Należy pamiętać także o tym, aby nie zrywać wszystkich młodych pędów, jakie sosna wypuściła, gdyż uniemożliwiłoby to dalszy jej wzrost.

Zobacz też

Czopki glicerynowe – jak stosować

Czopki glicerynowe to powszechnie stosowany środek wspomagający oddanie stolca. Bezpieczne i skuteczne. Nie należy jednak przesadzać z ich stosowaniem.

Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć?

W aparatach analogowych jakość kliszy miała niebagatelny wpływ na jakość zdjęć. We współczesnych aparatach cyfrowych rolę kliszy przejęły karty...

Ekspres przelewowy do kawy – co warto o nim wiedzieć

Zastanawiasz się nad zakupem profesjonalnego ekspresu do kawy? Z pewnością warto zwrócić uwagę na ekspres przelewowy. W poniższym wpisie...

Może Cię zainteresuje: