Drewniane lampy

Odpowiednia lampa we wnętrzu nie tylko zapewnia optymalną ilość światła, ale również staje się kluczowym elementem aranżacji, przykuwającym wzrok i budującym estetykę przestrzeni.

Na rynku można znaleźć wiele, mocno zróżnicowanych rozwiązań – o rozmaitych kształtach, wielkościach i kolorach. Coraz częściej ponownie spotyka się lampy drewniane, które wykorzystują ten naturalny surowiec w rozmaity sposób.

Do jakich wnętrz warto wykorzystać drewniane oprawy oświetleniowe? Z czym można je zestawiać? Kilka praktycznych wskazówek podamy poniżej.

Lampy drewniane – tradycja i nowoczesność

Lampy drewniane pojawiały się już od bardzo długiego czasu. Zazwyczaj z takiego materiału wykonuje się elementy konstrukcyjne, jak choćby stelaż, na którym montuje się oprawki ze źródłami światła. Bywają to części do lamp wiszących, kinkietów lub modeli stojących. Szczególnym przykładem są lampy podłogowe na drewnianych trójnogach, powszechnie wiązane z estetyką skandynawską.

Jak wyglądają elementy drewniane w lampach? Ich powierzchnia bywa mocno zróżnicowana. Niekiedy stawia się na naturalnie wyglądające drewno, pokryte wyłącznie warstwą impregnatu. W innych modelach w całości pokrywa się konstrukcję kryjącą, kolorową farbą.

W ostatnim czasie tradycyjne produkty współistnieją z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Niektórzy projektanci wprowadzają koncepcje, w których lampy są niemal w całości wykonane z drewna, używanego nawet do wytwarzania osłon źródeł światła w kinkietach lub lampach sufitowych. W efekcie uzyskuje się mocno rozproszone, ciepłe oświetlenie, wręcz idealne do salonów lub sypialni.

Drewniane elementy w oświetleniu – dla jakiego stylu?

Elementy drewniane w oświetleniu często wprowadzają sporo ciepła do domowych przestrzeni, zwłaszcza gdy stawia się na produkty z widocznym naturalnym kolorem i fakturą materiału. Sporo takich opraw oświetleniowych oferuje choćby sklep Lampy.it.

W jakich wnętrzach warto je wykorzystać? W głównej mierze wiążą się z już wspomnianymi stylami skandynawskimi, a zwłaszcza z projektami fińskimi. To właśnie w takich pomieszczeniach wykorzystuje się surowe drewno w produktach oświetleniowych, które łączy się z pozostałymi minimalistycznymi i mocno zgeometryzowanymi elementami wyposażenia.

Drewno jest powszechnie dostępne w stylu klasycznym i rozmaitych nurtach retro. W zależności od tendencji stosuje się nieco inne typy wykończenia jego powierzchni – od całkiem surowej po mocno wypolerowaną i pokrytą lakierem.

Nie zapominajmy też o wciąż popularnym stylu industrialnym, który łączy naturalne, niepoddane obróbce drewno z konstrukcyjnym betonem i stalą dla ocieplenia loftowych przestrzeni mieszkalnych.

Eko architektura wnętrz – co ją wyróżnia?

Wprowadzanie naturalnych materiałów, w tym również drewna, do produkcji opraw oświetleniowych w ostatnim czasie ma silny związek ze zwrotem w stronę tak zwanej eko architektury.

Coraz więcej osób prywatnych i projektantów wnętrz pragnie w miejscach do życia tworzyć przyjemne enklawy zieleni w miejskich przestrzeniach. Pojawiają się w nich zatem elementy z surowego drewna, a także bujna roślinność zasadzona w donicach i skrzyniach lub montowana w formie pionowych ogrodów do wnętrz na ścianach.

W takich pomieszczeniach można poczuć się naprawdę jak na łonie przyrody bez wychodzenia z domowych czterech ścian.

Drewniane lampy do modnych wnętrz

Drewniane lampy cieszą się sympatią użytkowników. Łączą bowiem ponadczasowy i zróżnicowany design z nowoczesnymi technologiami. Pozwala to zbudować w pełni funkcjonalną, a zarazem przytulną przestrzeń, w której aż chce się spędzać czas samodzielnie lub z bliskimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here