Istnieją dwa podstawowe rodzaje pralek – ładowane od frontu i ładowane od góry. Te pierwsze zajmują zwykle nieco większą powierzchnię, gdyż są szersze, a często też i głębsze od tego drugiego rodzaju sprzętu. Co więcej, przed pralką nie można już zaplanować przestrzeni na ustawienie jakiegokolwiek wyposażenia czy przedmiotów, gdyż uniemożliwia to konieczność zarezerwowania miejsca na otwieranie drzwiczek. Właśnie dlatego, jeśli mamy do dyspozycji jedynie niewielkich rozmiarów łazienkę, zrezygnujemy z pełno gabarytowej pralki na rzecz małej i zgrabnej, która otwiera się od góry.

Warto też rozważyć wąską pralkę ładowaną od przodu, ta jednak pomieści maksymalnie do 4,5 kg prania, więc jest odpowiednia tylko dla osób mieszkających samotnie czy bezdzietnych par. szukając miejsca dla tego sprzętu, warto wykorzystać znajdujące się często w łazienkach wnęki – to rozwiązanie pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Należy także pamiętać, że z praniem wiąże się nie tylko konieczność ustawienia w łazience tego sprzętu AGD. Niezbędne jest też wygospodarowanie miejsca na brudną bieliznę i odzież oraz środków piorących. Rozwiązaniem może być wysoka szafka, której dolne części zajmie kosz z ubraniami przeznaczonymi do prania, zaś górne – typowo łazienkowe akcesoria jak np. kosmetyki.

Jeżeli pozwala nam na to wielkość łazienki, możemy oddzielić część, gdzie będziemy robić pranie od reszty pomieszczenia za pomocą ażurowej ścianki czy rolet, które nie tylko stanowią rozwiązanie praktyczne, lecz, odpowiednio dobrane, mogą nawet pełnić funkcję dekoracji wnętrza.

Konieczną sprawą jest też zamontowanie elektrycznego gniazdka. Oczywiście, takowe zazwyczaj znajduje się już w łazience, jednak pamiętajmy, że pralka nie powinna być podłączona do jednego obwodu z innymi sprzętami (w łazience dotyczyć to może w szczególności suszarki, golarki elektrycznej czy prostownicy do włosów). Należy tutaj jeszcze wspomnieć o bardzo istotnym warunku, a mianowicie polskiej normie określającej odległość sprzętu od wanny (czy też kabiny prysznicowej) wynoszącej co najmniej 60 cm.

Na jaką pralkę się zdecydowaliście i jak jest zaaranżowana w łazience? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak, gdzie umieścić pralkę w kuchni?
Następny artykułAżurowe ścianki działowe we wnętrzach

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here