żaluzje

Żaluzje poziome spotykamy teraz nawet w nowoczesnych domach. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze modelu oraz koloru.

Zalety  wewnętrznych systemów osłonowych

Zasłanianie okien jest ogromnie popularną praktyką w naszym kraju. W większości domów każdego wieczoru zaciągane są zasłony, rolety lub żaluzje. Dzięki nim możemy się czuć swobodnie, bez wścibskich spojrzeń sąsiadów, czy zerkających przechodniów. Okna zasłaniamy niejednokrotnie również w ciągu dnia. Jest to sposób na zabezpieczenie wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się i intensywnymi promieniami słonecznymi.

To, który system osłonowy wybrać, uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Jedni nie wyobrażają sobie domu bez ciepłych zasłon, minimaliści rezygnują z nich, ale są i tacy, którzy montują żaluzje i wieszają zasłony. W jakiego rodzaju wystroju wnętrz sprawdzają się klasyczne żaluzje poziome?

Jak dobrać żaluzje do wnętrza?

Żaluzje to nie tylko praktyczna osłona, lecz także element wystroju. Spośród dostępnych na rynku modeli możesz wybrać materiał, który będzie współgrał z całą stylizacją, w jakiej utrzymane jest pomieszczenie. W przypadku tak popularnego teraz stylu skandynawskiego, doskonale sprawdzą się tworzywa sztuczne lub aluminium. Kolorystyka również odgrywa tu ogromną rolę. W pomieszczeniach, w których króluje biel, odcienie szarości i elementy drewniane, najlepiej pasują żaluzje białe. Ich dodatkowym atutem jest optyczne powiększenie wnętrza, dlatego tak chętnie decydują się na nie właściciele małych mieszkań. Jeśli całe pomieszczenie utrzymane jest w stonowanych barwach, dobrym pomysłem jest również urozmaicenie go za pomocą żaluzji w zdecydowanym kolorze, pasującym do pozostałych dodatków, poduszek, dywanu itp.

Jeśli preferujesz styl prowansalski, rustykalny, urządzasz drewniany domek na wsi, postaw na żaluzje poziome drewniane lub tańsze lamele imitujące drewno. Do domów nowoczesnych natomiast warto wybrać żaluzje poziome solarne. Udogodnienie w postaci bezprzewodowego sterowania przełącznikiem lub pilotem, pozwala na ich komfortowe użytkowanie. Modele tego rodzaju pozbawione są wiszących łańcuszków, nie wymagają też okablowania z uwagi na zasilanie słoneczne. Świetnie sprawdzają się w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony, czyli wysoko usytuowanych, czy zastawionych meblami.

W mieszkaniach urządzonych w klimacie retro często spotykamy jeszcze okna składające się z podwójnej szyby. Specjalnie dla nich dedykowane są żaluzje poziome międzyszybowe. Wyjątkowo rzadko ulegają one uszkodzeniom, a przy tym nie zbierają kurzu. Do mieszkań retro pasują klasyczne żaluzje w kolorze srebrnym lub brązowym.

Moda na żaluzje poziome powróciła

Dla wielu pierwszym co się kojarzy z żaluzjami poziomymi, są mieszkania w czasach PRL. Niemal każdy wtedy takie posiadał. Stanowiły cudowny wynalazek, lecz szybko opatrzyły się i razem z meblościanką oraz półkotapczanem wylądowały na kupce kiczu. Na szczęście moda zatoczyła krąg i żaluzje poziome powróciły na salony. Zmianie uległa ich forma, wykonywane są z lepszych, bardziej trwałych, zróżnicowanych materiałów w szerokiej gamie kolorystycznej. W internecie zaś krąży mnóstwo ciekawych tipów i porad dotyczących czyszczenia takich żaluzji oraz zabezpieczania ich przed osiadaniem kurzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here