Lustra wieszamy zwykle tam, gdzie mamy potrzebę się przeglądać, pomalować, umyć zęby lub też ogolić – a więc w łazience, przedpokoju czy garderobie. Traktujemy je jako przedmioty spełniające rolę czysto użytkową. Dowodem na to jest chociażby fakt, iż łazienkowe lustra są zazwyczaj wyjątkowo oszczędne – zwierciadła wtapiają się w glazurę i nie wyróżniają na tle ściany. Aranżując mieszkanie, warto jednak poświęcić trochę więcej uwagi tym przedmiotom. Eksponując piękno tafli łazienkowego lustra sprawimy, że stanie się ono niebanalną ozdobą tego pomieszczenia, gdzie przecież nie tylko w pośpiechu malujemy się i wykonujemy codzienną toaletę, lecz też relaksujemy po ciężkim dniu pracy. Zwyczajna i trochę nudna łazienka przekształci się we wnętrze o wytwornym charakterze, jeżeli oprawimy lustro w klasyczną ramę. Uzupełnieniem tej koncepcji mogą być stylowe dodatki w postaci dozowników na kosmetyki i mydelniczek.

We wnętrzach minimalistycznych najlepiej zaś sprawdzą się proste oprawy luster z takich materiałów jak drewno czy stal. Dodadzą one wnętrzu nowoczesności, schludności i klasy zarazem. Z uwagi na względy praktyczne, świetnie sprawdzą się wyjątkowo trwałe ramy wykonane z metalu. Te drewniane z kolei na pewno przyczynią się do ocieplenia zbyt sterylnego i surowego wnętrza.

Nie obawiamy się powieszenia luster także w pokojach. Oczywiście, nie chodzi tutaj o stworzenie sobie możliwości przeglądania się w każdym momencie, gdy siedzimy na kanapie przed telewizorem, a ciekawe udekorowanie wnętrza. Postawmy więc na zwierciadła z kryształowego szkła oprawione w ramy umiejętnie dobrane do charakteru danego pomieszczenia. Lustro w prosty sposób może kształtować pokój, dodając mu blasku i przestronności. Warto poeksperymentować ustawiając np. dwa lustra naprzeciw ciebie w wąskim pomieszczeniu, co doda mu pożądanej objętości. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak przy pomocy luster można poprawić proporcje niezbyt „zgrabnego” pomieszczenia. To przedmioty spełniające rolę zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną, więc warto po prostu uwzględnić ich obecność nie tylko w miejscach tak oczywistych jak łazienka czy przedpokój.

Macie dużo luster w domu? Jakich i gdzie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStyl kolonialny – charakterystyka, cechy
Następny artykułSypialnia w stylu orientalnym – jak urządzić?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here