Kultura orientu fascynuje mieszkańców Zachodu już od wieków. Podziwiamy charakterystyczną dla niej równowagę, powściągliwość i umiejętność funkcjonowania zgodnie z naturą. To wartości, które można z powodzeniem uwzględnić przy aranżacji wnętrza sypialni. W pokoju tym chcemy się zrelaksować, wyciszyć i odpocząć, a urządzenie go zgodnie z dalekowschodnią tradycją na pewno nam w tym pomoże.

Orientalna estetyka w urządzaniu wnętrz charakteryzuje się m.in. wyraźnym zaznaczeniem powierzchni poziomych i pionowych. Efekt taki uzyskamy na przykład dzięki przedłużeniu wyłożenia podłogi panelami na jedną ze ścian. Kolejną typową cechą dla orientalnego stylu jest zachowanie idealnych proporcji. Łóżko o prostej formie charakteryzować się musi wysoką jakością wykonania. Materiał, z którego powstaje taki mebel to piękne, rzeźbione w unikalne wzory, lite drewno mahoniowe, wenge czy też palisandrowe. Stylowe łóżko najlepiej prezentuje się z zagłówkiem, który stanowi jednocześnie praktyczną wnękę na różnego rodzaju drobiazgi.

Klimat dalekiego wschodu podkreślać powinny też inne elementy wyposażenia sypialni. Mogą to być zwiewne, jedwabne zasłony, ozdobne poduszki czy pikowana narzuta. Oprócz łóżka, w orientalnej sypialni warto umieścić wykonaną z drewna toaletkę, której zdobienia nawiązują do tych wykonanych na ramie posłania.

Stylistykę wnętrza podkreślić też można przez odpowiednio dobrane światło. W przypadku klimatu orientalnego, najlepiej sprawdzą się ażurowe lampy lub też metalowe czy tez szklane lampiony. Takie przedmioty można znaleźć w licznych działających na rynku sklepach z meblami i dodatkami kolonialnymi. Prostotę form warto też podkreślić dodatkami w zdecydowanych, typowo dalekowschodnich barwach takich jak złoto, brązy czy amarant. We wnętrzu sypialni idealnie sprawdzi się też jak najbardziej wpisujący się w stylistykę orientalną parawan, który ciekawie przełamie proste formy i raczej oszczędne, choć jednocześnie efektowne, dekoracje.

Macie inne pomysły na sypialnię w stylu orientalnym? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak, gdzie wieszać lustra?
Następny artykułRyżanka – przepis

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here