Jak umeblować niewielki przedpokój

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od progu wnętrze zachęcało wszystkich do wejścia do mieszkania lub domu. Kluczem do sukcesu staje się najczęściej dobre wyposażenie.

Jakie meble i dodatki muszą trafić do małego przedpokoju? Czym się kierować podczas doboru poszczególnych produktów? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy poniżej.

Ciasny przedpokój – do czego można go wykorzystać?

Nawet najmniejszy przedpokój pełni ważną rolę w naszych domach. To w nim przygotowujemy się do wyjścia lub zdejmujemy wierzchnie odzienie i buty po wejściu do środka. Niejednokrotnie to również w nim przechowujemy płaszcze, kurtki, buty oraz rozmaite akcesoria, potrzebne do dopełnienia modnej stylizacji. Niejednokrotnie zdarza się, że w przedpokojach staramy się schować różne przedmioty, które chcemy zachować, ale nie znaleźliśmy dla nich miejsca w pozostałych pomieszczeniach.

Można więc stwierdzić, że przedpokój pełni funkcję praktycznej garderoby i schowka, a także przestrzeni o pewnych walorach reprezentacyjnych – w końcu to właśnie do niego wchodzą goście tuż po przekroczeniu domowego progu. Należy zatem odpowiednio zadbać o wyposażenie tego pomieszczenia, zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużym metrażem.

Dobór kolorów i faktur – optyczne powiększanie ciasnego przedpokoju

Mały przedpokój wymaga perfekcyjnego zaplanowania, by udało się w nim zmieścić wszystkie przydatne elementy wyposażenia. Projektowanie warto rozpocząć od określenia kolorystyki wnętrza. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, najlepiej skoncentrować się na stonowanych, jasnych barwach oraz unikać drobnych, gęstych wzorów. Świetnie sprawdzają się biele, beże i szarości oraz skrajnie proste geometryczne desenie (np. pionowe pasy). Dotyczy to ścian i podłóg, dużych mebli i niewielkiego wyposażenia, jak choćby ławeczki i stoliki, dostępne na przykład na stronie: KulkaHome.pl.

Jeśli dodatkowo chce się wnieść więcej światła do przedpokoju, można wprowadzić do niego jak najwięcej gładkich, mocno odbijających światło powierzchni. Powinny to być oczywiście przydatne lustra, ale też lakierowane bądź chromowane meble i akcesoria.

Podstawowe wyposażenie – rozsądne planowanie przestrzeni

Jakie meble wprowadzić do małego przedpokoju? Przede wszystkim pojemne. Mogą to być szafy z wieloma półkami i pojemnikami, w których zmieszczą się rozmaite rzeczy. Im więcej przedmiotów uda się ukryć w szafach i komodach, tym czystsze i bardziej eleganckie wyda się pomieszczenie.

Dobierając szafy, warto skupić się na modelach na wymiar z drzwiami przesuwnymi (spora oszczędność miejsca w korytarzu). Świetnie sprawdzają się konstrukcje z zamontowaną taflą lustrzaną. Dzięki temu zyskujemy od razu całopostaciowe lustro i rozświetlamy wnętrze.

W małych przedpokojach przydają się meble wielofunkcyjne. Można ustawić w nich ławkę ze schowkami na drobiazgi, która służy do siedzenia podczas zakładania butów lub zamienia się w stolik do odłożenia zakupów po wejściu do domu. Dbajmy o to, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce, a zwłaszcza wszelkie nisze i narożniki. Wiele praktycznych pomysłów pojawia się choćby na: dom-dom.pl.

Dodatki do przedpokoju – jak ozdobić wnętrze, nie zajmując miejsca?

W ciasnych przedpokojach lepiej unikać nadmiernych dekoracji. Lepiej skupić się na wysokiej jakości wyposażeniu.

Jeśli jednak pragniemy wprowadzić nieco indywidualnego charakteru do tej szczególnej przestrzeni, warto skoncentrować się na ozdobach ściennych. Mogą to być przydatne lustra, zegary, grafiki, zdjęcia lub obrazy. Niektórzy wieszają też niewielkie półki z bibelotami bądź roślinami zielonymi.

Dzięki temu nie zajmuje się cennej przestrzeni użytkowej, a przy tym wprowadza się ostateczny szlif do domowej aranżacji, która staje się jeszcze piękniejsza.

Modny i wygodny przedpokój – jak urządzić niewielkie wnętrze?

Piękny przedpokój zachęca do przekroczenia progu. Świadczy o gościnności i szanowaniu osób przychodzących w odwiedziny. Jest również wizytówką mieszkania oraz przydatną przestrzenią, z której na co dzień korzystają wszyscy domownicy. Warto zatem poświęcić mu nieco czasu, a nie traktować po macoszemu, by wpisywał się w całościową aranżację domu oraz spełniał wszystkie powierzone mu role.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here