Specjalnie wydzielony gabinet powinien być miejscem, gdzie skupić się można na zawodowych obowiązkach i wykonywać je w komfortowych warunkach. Wraz z rozwojem trendu wielozadaniowości w aranżacji wnętrz, pokój do pracy może też pełnić funkcję pomieszczenia, gdzie przyjmujemy ważniejszych gości czy kontrahentów, gromadzimy cenne zbiory i kolekcje, czy też relaksujemy się np. podczas gry w szachy.

Domowe biuro to przykład wnętrza, gdzie moda ustępuje miejsca funkcjonalności. Pokój do pracy musi być przede wszystkim wygodny i odpowiednio wyposażony, bez względu na jego metraż. Z uwagi na fakt, że w gabinecie musimy skupić się na obowiązkach, dobrze, jeżeli meble czy dodatki nie będą nas dekoncentrowały krzykliwymi kolorami czy fantazyjnymi kształtami. W pokoju do pracy najlepiej sprawdzą się więc biurka, regały, krzesła i biblioteczki o prostych kształtach, wykonane z solidnych materiałów i utrzymane w neutralnych barwach. Ta sama zasada dotyczy materiałów wykończeniowych takich jak podłoga, pokrycie ścian czy okna i drzwi.

Centralnym punktem gabinetu jest zazwyczaj biurko. W obecnych czasach wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością obsługi komputera, więc stolik powinien być stosunkowo duży, tak, aby pomieścić na nim monitor lub laptopa oraz wszelkie inne niezbędne sprzęty i akcesoria jak drukarka, ksero, terminarze i przybory biurowe. Warto tutaj wspomnieć, że ekran komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, nie bliżej niż 50 cm od naszych oczu. Nie zapomnijmy też o odpowiednim oświetleniu. Oprócz głównej lampy sufitowej, konieczna jest obecność lampki stojącej. Ustawmy ją po lewej stronie od monitora, jeśli jesteśmy praworęczni, a po prawej – w przypadku, osób leworęcznych. Praca nawet przy najwygodniejszym biurku będzie mało komfortowa, jeżeli zapomnimy o porządnym krześle z możliwością regulacji wysokości i kąta nachylenia podczas siedzenia.

Uwaga!

Pamiętajmy, że nawet w gabinecie nie będziemy skupiać się tylko i wyłącznie na obowiązkach. Dobrze więc jest zorganizować w nim kącik, gdzie możemy się zrelaksować. Można tam postawić wygodny fotel i stolik kawowy czy też kanapę, na której można na chwilę się wygodnie położyć. Miłą atmosferę w miejscu pracy zapewnią też umiejętnie dobrane dodatki. Powinny one być raczej oszczędne, aby nas nie dekoncentrowały, jednak doniczka z ładnym kwiatem czy ramka ze zdjęciem rodziny na pewno będzie w gabinecie mile widziana.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania domowego gabinetu? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiepełnosprawne dziecko w rodzinie
Następny artykułPomysły na przekąski dla dzieci

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here