Niegdyś jadalnia była miejscem, gdzie tylko i wyłącznie spożywało się posiłki. Dziś, wraz z rozwojem trendu wielozadaniowości i multifunckjonalności przestrzeni mieszkalnej, pojawiły się rozwiązania, dzięki którym jadalnia może też pełnić rolę pokoju dziennego. Od tego, jak zaaranżujemy to pomieszczenie i jakie funkcje będzie pełniło, decyduje w dużej mierze jego powierzchnia i ustawność.

W jednorodzinnych domach kuchnie połączone są zazwyczaj z jadalnią tworząc spójną i przestronną powierzchnię. Takie rozwiązanie daje duże możliwości aranżacyjne. Bez względu jednak na wybrany styl, kolory ścian czy wykończenie, kuchnia i przylegający do niej pokój powinny ze sobą współgrać i się uzupełniać. Gdy jadalnia urządzona jest w oddzielnym pomieszczeniu, może ona reprezentować zupełnie inny charakter i klimat niż kuchnia, jednak taka koncepcja wiąże się z pewną niedogodnością. Chodzi tutaj mianowicie o konieczność niewygodnego przenoszenia posiłków z jednego pomieszczenia do drugiego. Najlepiej jest zastosować wtedy przesuwane drzwi, lub wyburzyć część ściany, aby pomieszczenia, nie tracąc na swojej niezależności, były możliwie najlepiej połączone.

W niewielkich mieszkaniach trudno jest wygospodarować miejsce na typową jadalnię. Mamy więc do dyspozycji albo aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym (który w kawalerkach pełni też funkcję sypialni), albo możliwość zorganizowania niewielkiego kącika jadalnego w dużym pokoju. Pierwsza z opcji pozwala skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim jest ustawienie stołu na granicy między sferą mieszkalną a kuchenną. Stanowić on będzie wtedy płynne przejście do części pomieszczenia pełniącego zupełnie inną rolę. Jeżeli zaś jadalnię chcemy urządzić w dużym pokoju, musimy wziąć pod uwagę, czy wielkość pomieszczenia pozwala nam na ustawienie tam stołu i krzeseł na stale (najwygodniejsza opcja), czy też meble te wstawiać będziemy do pokoju tylko podczas organizacji większych obiadów czy przyjęć. Kompromisem między obiema tymi wersjami jest kupno stołu składanego, który na co dzień może pełnić funkcję miejsca do pracy, zaś na specjalne okazje zostanie rozłożony, aby pomieścić większą grupę osób.

Co Wy na to? Jakie jadalnie najbardziej się Wam podobają? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGarderoba w sypialni – aranżacje
Następny artykułJaka podłoga do łazienki?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here