Fronty mebli są dekoracyjne, z wgłębieniami i ramami. Drewno, z jakich są wykonane fronty, jest malowane farbą, może być widoczny rysunek drewna. Często pojawiają się na meblach również motywy dekoracyjne w postaci malowanych lub rzeźbionych wzorów.

Dolne szafki kuchenne najczęściej są zabudowane, górne natomiast występują w postaci otwartych półek czy witryn. W Prowansji spotyka się meble kuchenne malowane w odcieniach koloru oliwki, fioletu lub odcieniach żółtego. W Polsce chyba bardziej przyjęły się te w jasnych kolorach (np. białym lub ecru).

Uwaga!

Zabudowa kuchenna jest rozbudowana, wydaje się masywna. Dlatego też styl ten dobrze prezentuje się w dużych, otwartych przestrzeniach. Chociaż tę bardziej okrojoną część stylu prowansalskiego można również prezentować w niewielkich kuchniach.

Ważnym elementem wystroju kuchni jest wyspa, na której przygotowuje się posiłki. Blaty kuchenne często są drewniane, drewno oczywiście powinno być odpowiednio zabezpieczone.

Spotyka się również blaty kamienne – niektórzy uważają, że są bardziej praktyczne od drewnianych. Nad wyspą powinien zaistnieć element dekoracyjny w postaci okapu lub obudowanego panelu, z którego mogą zwisać naczynia, garnki, rondle, itd.

W zabudowie kuchennej, stole lub wyspie pojawiają się ozdobne nogi o kształcie kolumienek, otwarte półki, szafki, no i oczywiście należy pamiętać o półeczkach na wino.

Bardzo ważnym meblem w kuchni jest duży stół z krzesłami, przy którym pije się poranną kawę, jada posiłki, a także spotyka ze znajomymi. W kuchni pojawiają tkaniny w postaci ażurowych lub haftowanych obrusów, koronki, serwetki, bieżniki, w oknie widoczne są delikatne firanki lub rolety rzymskie.

Część ścian, szczególnie te fragmenty nad blatem roboczym, układa się z płytek, najlepiej jednokolorowych, jasnych, dopasowanych do mebli i ogólnego charakteru kuchni.

Pozostałe ściany są malowane, można wykonać również tynk strukturalny (nadać fakturę).

kuchnia prowansalska stylmorguefile.com

Stosuje się również dekory ścian w postaci malunków – lawendy, słoneczników, oliwek. Czasem ściany są również, zwyczajnie, nieotynkowane. Jeśli mamy miejsce, w kuchni pojawiają się również kredensy i witryny na zastawę stołową. Meble bywają również cieniowane, przecierane, bielone lub postarzane (używa się do tego patyny). Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być słoneczna, przytulna i urokliwa. Powinna zapraszać do siebie np. stojącymi w wazonach kwiatami.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu prowansalskim? Co Wam się w nim podoba?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić kuchnię w stylu angielskim?
Następny artykułJak otworzyć szampana?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here