Aneks kuchenny otwarty na pokój w którym jemy posiłki to ciekawe rozwiązanie w zamieszkiwanych przez większe rodziny domach czy mieszkaniach. Oczywiście, pomieszczenie to może pełnić też funkcję wypoczynkową – wystarczy, że oprócz ciągu roboczego i dużego stołu umieścimy w nim wygodną kanapę, fotele i szafkę z telewizorem. Na takie rozwiązanie pozwolić sobie możemy tylko wtedy, gdy rozmiary aranżowanego pomieszczenia są stosunkowo duże. Jeżeli będziemy starali się pomieścić na niewielkiej powierzchni zarówno meble wypoczynkowe, solidny stół z krzesłami i zabudowę kuchenną, może się okazać, że pomieszczenie straci na komforcie i funkcjonalności. W zależności od rozmiarów pokoju, wybierzmy więc optymalną dla takich a nie innych warunków opcję.

Przejdźmy do konkretnych rad dotyczących aranżacji. W niewielkich wnętrzach dobrze jest ujednolicić sferę kuchenną i jadalną. Przykładowo, pomoże nam w tym tak proste rozwiązanie jak użycie tego samego pokrycia podłóg. Płynne przejście ciągu roboczego w obszar, gdzie stanąć ma stół uzyskamy także przez wybór mebli, wyposażenia oraz pokrycia ścian utrzymanych w identycznej lub podobnej (pasującej do siebie) kolorystyce i stylu.

Duże pomieszczenia dają nam większe możliwości aranżacyjne. Możemy wprowadzić do wnętrza meble wypoczynkowe i bardziej podkreślić charakter danego obszaru. Wydzielenie poszczególnych stref ułatwi użycie innego rodzaju pokrycia podłóg. Chociaż możemy zastosować różną kolorystykę, materiał i fakturę, nie zapominajmy, że powinny one ze sobą współgrać jednocześnie dyskretnie podkreślając charakter jadalni lub kuchni.

Uwaga!

Przy aranżacji kuchni z jadalnią niezwykle istotną rolę ma ustawienie stołu. Musi ono być wygodne zarówno w przypadku, gdy korzystać będą z niego wszyscy domownicy, jak też jedna osoba. Pamiętajmy o konieczności rozłożenia dodatkowych skrzydeł stołu w przypadku organizacji większego przyjęcia, więc zostawmy zapas miejsca wokół tego mebla, aby świętowanie w większym gronie nie okazało się niewygodne.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania kuchni połączonej z jadalnią? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUzdatnianie wody z własnego ujęcia – informacje
Następny artykułUdogodnienia dla niepełnosprawnych w domu

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here