1. Dom parterowy idealnym rozwiązaniem

Wybierając odpowiedni dom dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku lub osoby starszej i częściowo nieporadnej powinniśmy decydować się na dom parterowy, gdzie nie ma schodów. Najlepiej posadowiony na płaskiej działce, aby wykonać lekki podjazd na ganek czy bezpośrednio do drzwi wejściowych. Także dostęp do garażu powinien przewidywać udogodnienia dla osoby niepełnosprawnej. W domu całkowicie należy zrezygnować z progów, stopni – utrudniają one poruszanie się wózka.

2. Przestronne przejścia i drzwi

Korytarze w domu adaptowanym dla potrzeb osoby niepełnosprawnej powinny być przestronne. Odpowiednia przestrzeń komunikacyjna to taka, w której swobodnie zmieści się wózek inwalidzki czy balkonik osoby starszej. W ciągach komunikacyjnych należy ograniczyć liczbę zbędnych mebli do minimum, przeszkadzają one w poruszaniu się.

Drzwi powinny mieć około 90-100 cm szerokości, zaś szerokość korytarza około 150 cm, aby umożliwić zawrócenie wózka. Drzwi nie powinny znajdować się w rogu korytarza, minimalny odstęp od narożnika to 30 cm. Drzwi powinny otwierać się szeroko i swobodnie, najlepiej pod kątem większym niż 90º. Można również zamontować mechanizm automatycznie otwierający drzwi lub z drzwi niepotrzebnych po prosty zrezygnować zdając się na otwarte przestrzenie. Można także skorzystać z drzwi przesuwnych, które są dla osoby niepełnosprawnej łatwiejsze do otwarcia.

3. Odpowiednia wysokość sprzętów domowych – wszystko w zasięgu ręki

Na odpowiedniej wysokości powinny znajdować się wszelkie kluczowe urządzenia domowe, z których korzysta się na co dzień. Przełączniki do prądu oraz sterowniki innych instalacji (klimatyzacja, wideofon, domofon, telefon itp.) powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki osoby siedzącej na wózku. Jest to wysokość około 90 cm nad podłogą. Podobnie należy dobierać meble kuchenne i sprzęty łazienkowe.

4. Kuchnia przygotowana dla osoby niepełnosprawnej

Konieczne są niższe meble, tak by blaty były dostępne dla osoby niepełnosprawnej podobnie jak szafki na naczynia czy inne produkty. Dobrze jest różnicować wysokość blatów, tak by i osoby sprawne mogły korzystać z kuchni. Kuchenka, zlewozmywak, lodówka czy piekarnik powinny być w zasięgu ręki. Wysokość blatu roboczego to 70-80 cm, szafki nad baletem powinny zawisnąć na wysokości około 120 cm nad podłogą. Kuchnia powinna być przestronna i umożliwiać swobodne poruszanie się wózka. Meble czy inne urządzenia (nie tylko w kuchni) dobrze jest poustawiać pod ścianami, aby na środku było więcej miejsca na manewry wózka. W okolicy łóżka warto przemyśleć zamontowanie uchwytów służących do podnoszenia się.

5. Łazienka specjalnie dla osoby niepełnosprawnej

Przede wszystkim powinna być przestronna i umożliwiająca swobodne przemieszczanie się. Kabina prysznicowa powinna być pozbawiona progu i umożliwiać wjechanie wózka pod prysznic. Także poręcze i barierki należy zamontować pod prysznicem. Pod prysznicem wskazane jest dokupienie lub zrobienie siedziska.

Toaleta i umywalka powinny znaleźć się na odpowiedniej wysokości. Dostępne są całe zestawy sprzedawane w komplecie z poręczami zabezpieczającymi. Nowsze wózki mają regulowaną wysokość siedziska (najczęściej od 38 do 51 cm). Pozwala to dopasować wózek do wysokości muszli. Należy zawsze przewidzieć miejsca obok toalety na wózek, z którego osoba niepełnosprawna musi się przesiąść.

Dodalibyście coś do powyższych porad? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić kuchnię z jadalnią?
Następny artykułCo na ściany w kuchni?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here