Wybierając meble potrzebne do nauki, powinniśmy kierować się ich wygodą, gdyż większość szkolnych obowiązków będzie wypełniana właśnie podczas korzystania z nich. Dostosowując aranżację pokoju do potrzeb młodego ucznia, warto zachęcić go do uczestnictwa w tym procesie. W ten sposób dziecko będzie mogło wyrazić swoją opinię na temat wybranych mebli, a perspektywa spędzenia pierwszego dnia w szkole nie będzie kojarzona z niepokojem i stresem, lecz stanie się czasem wyczekiwania na ten moment z utęsknieniem.

Przy zmianie pokoju przeznaczonego głównie do zabawy na pokój uczniowski bardzo istotne jest, aby został on podzielony na strefę relaksu i strefę pracy, tak, aby zabawki, kolorowani czy też telewizor nie skupiały uwagi dziecka podczas nauki. Przy aranżowaniu wnętrza należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego krzesła, aby czas spędzony przy książkach nie zaowocował wadami postawy. Mebel ten powinien mieć odchylane, odpowiednio wyprofilowane oparcie o regulowanej wysokości, siedzisko we właściwym rozmiarze, a także podnóżek, aby dziecko miało na czym oprzeć nogi. Ponadto, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy krzesło obite jest łatwą do czyszczenia tapicerką, gdyż nasz pilny uczeń nie raz może pobrudzić je farbkami czy długopisem. Jeśli pociecha jest alergikiem, warto zainwestować w pokrycie z naturalnej lub sztucznej skóry, na której nie gromadzi się dużo kurzu.

Kolejnym niezbędnym do nauki meblem jest oczywiście biurko, które powinno być wystarczająco szerokie, aby dziecko mogło rozłożyć na nim wszystkie potrzebne książki, zeszyty i przybory. Jeśli chcemy, aby stał na nim również monitor komputera, warto wziąć pod uwagę kupno większego mebla tego typu. Z pewnością przydatne okażą się także biurkowe szuflady, gdzie nasz uczeń będzie mógł schować najczęściej używane przybory, oraz półki i regały, na których ustawi on liczne książki. Żeby ułatwić utrzymanie porządku, dobrze jest zakupić oddzielne pojemniki na kredki, flamastry czy pędzelki.

Uwaga!

Koniecznie zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie, które jest niezbędne przy pracy. Jeśli nie możemy ustawić biurka w pobliżu okna, należy koniecznie zakupić lampkę, której strumień światła będzie wystarczająco szeroki, a jej materiał nie będzie się zbyt mocno nagrzewał, co zmniejszy ryzyko przypadkowego oparzenia.

Czas na ostatnią, nie mniej istotną od powyższych radę – jeżeli chcemy, aby dziecko chętniej zasiadało przy biurku (co jest oczywiście bardziej wskazane, niż nauka przy kanapie lub w łóżku), powinniśmy postawić na kolorowe ozdoby, jak np. podkładka czy korkowa tablica pozwalająca przypiąć ulubione rysunki czy plan lekcji. Dzięki temu prostemu zabiegowi, strefa nauki stanie się przyjemnym miejscem, gdzie młody uczeń będzie po prostu z chęcią spędzał czas.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania pokoju dla ucznia? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo powinno pić dziecko?
Następny artykułLaurka na Dzień Mamy – jak zrobić ją z dzieckiem?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here