Pokój gościnny powinien być wyposażony przede wszystkim w łóżko. Jeżeli przyjmujemy przyjaciół czy rodzinę tylko w ciągu dnia, zapraszamy ich do salonu. Gdy zaś wiemy, że ktoś zostanie na noc, oczywiste jest, że zapewnić mu trzeba miejsce do spania. Oczywiście, w przypadku małych mieszkań zawsze można ulokować gościa w salonie, jednak jeżeli często zdarza się, że ktoś zostaje u nas na noc, warto rozważyć wydzielenie chociaż części pomieszczenia na tę okazję. W małych mieszkaniach czy niewielkich domach w tej roli idealnie może się sprawdzić nieużywana na co dzień przez domowników antresola.

Przejdźmy jednak do omówienia wystroju typowego pokoju gościnnego. Jak już zostało wspomniane, najistotniejszym jego elementem jest łóżko. Jeżeli wiemy, że stosunkowo często przyjeżdża do nas kilka osób, można, w miarę możliwości metrażowych, ustawić w pokoju jedno małżeńskie łoże i łóżko piętrowe. W ten sposób, w jednym pomieszczeniu będziemy mogli przenocować nawet 4-osobową rodzinę. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na więcej niż jedno łóżko, możemy w razie czego wygospodarować w pokoju miejsce pod wygodny materac.

W pokoju gościnnym należy też wygospodarować miejsce na ubrania i rzeczy osobiste gości. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie szafy, która na co dzień może z powodzeniem służyć domownikom. Wystarczy, że wydzielimy w niej kilka wolnych wieszaków i szafek dla osób, które zostaną na noc. W miarę możliwości, pokój gościnny powinien też być wyposażony w nocną szafkę z lampką. Jeżeli zaś chodzi o sam wystrój – najlepiej postawić na uniwersalne i ponadczasowe elementy wykończeniowe, miękkie tkaniny dodające wnętrzu przytulności oraz klasyczne meble i dodatki, które spodobają się każdemu (zegar, świece, kwiaty w ozdobnych doniczkach, stonowane zasłony lub rolety).

Chociaż każdy z nas chce możliwie jak najlepiej ugościć rodzinę i znajomych, nie zawsze mamy warunki, aby zapewnić im wyjątkowy luksus i przestronną sypialnię. Bez względu jednak na metraż naszego domu czy mieszkania, przy odrobinie kreatywności, z pewnością uda nam się zagwarantowanie zostającym na noc gościom podstawowe wygody, przede wszystkim, prywatność.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania pokoju gościnnego? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ułożyć plan dnia dziecka?
Następny artykułNiepełnosprawne dziecko w rodzinie

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here