Decydując się na kominek, należy mieć świadomość, że zabierze on jakąś część (nawet do 1m2) powierzchni salonu. W jego pobliżu dobrze jest też wygospodarować miejsce na akcesoria takie jak pogrzebacze, szufelki czy miotełki. Pokój dzienny jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu, więc osoby, którym zależy na instalacji kominka, bez trudu wydzielą dla niego potrzebne miejsce. W przypadku nowych willi sprawa jest o tyle prostsza, że ten element wystroju wnętrza jest zwykle uwzględniony w projektach architektów. Miłośnicy wyłożenia salonu drewnianymi podłogami powinni wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa, w pobliżu kominka podłoga powinna być pokryta niepalnym materiałem jak np. kamień, terakota czy płytki ceramiczne.

Po podjęciu decyzji o instalacji kominka oraz upewnieniu się, że warunki techniczne i metrażowe naszego lokum na to w ogóle pozwolą, czas zastanowić się, jaki jego typ wybrać. Oferta producentów oferuje te tradycyjne (otwarte), z murowanym paleniskiem, gdzie głównym źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania, jak też bardziej nowoczesne modele zamknięte – wyposażone w kasety kominkowe lub wkłady. Pod względem przewodzenia ciepła, lepiej sprawdzą się te drugie – wyróżniają się mniejszym zużyciem materiału grzewczego. Z drugiej strony, kominki tradycyjne idealnie sprawdzą się w stylizowanych na starodawne lub rustykalnych wnętrzach.

Niezwykle ważna jest umiejętna lokalizacja kominka w salonie. Powinien się on znaleźć możliwie najbliżej komina, dzięki czemu bieg przewodu dymowego będzie najbardziej optymalny. Jednocześnie, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli i funkcjonalność pomieszczenia. Jeżeli wybierzemy kominek z paleniskiem otwartym ze wszystkich stron, najlepiej, jeżeli stanie on na środku pomieszczenia. W innych wypadkach może on zostać umiejscowiony na rogu pokoju.

Uwaga!

Ważna zasada dotyczy też ulokowania kominka względem telewizora. Najlepiej, jeżeli sprzęty te staną na prostopadłych ścianach. Nie należy ustawiać kominka naprzeciwko telewizora, gdyż refleksy ognia będą odbijać się w odbiorniku.

Co myślicie o salonie z kominkiem? Fajne rozwiązanie czy zbędny luksus? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się porozumiewać z dzieckiem niesłyszącym?
Następny artykułJak ułożyć plan dnia dziecka?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here