Wąska kuchnia ma zazwyczaj dwie dłuższe i dwie krótsze ściany. Na tych drugich znajdują się z reguły drzwi wejściowe i okno, co dodatkowo powoduje wrażenie wydłużenia się pomieszczenia. Najprostszym sposobem na powiększenie kuchni jest połączenie jej z pokojem poprzez wyburzenie jednej z dłuższych ścian. Takie rozwiązanie daje więcej możliwości aranżacyjnych, jednak wiąże się z pewnymi kompromisami. Z jednej strony, kuchnia staje się bardziej doświetlona i przestronna, z drugiej – często konieczna jest zmiana funkcji pokoju, z którym się połączy.

Oczywiście, istnieją też mniej „inwazyjne” sposoby urządzenia wąskiej kuchni. Jeżeli posiada ona wspomniane wcześniej 1,80 metra lub więcej, możemy zdecydować się na zabudowę w kształcie litery „L” (w przeciwnym razie lepiej jest zabudować tylko jedną ścianę). Stawiając meble na krótszej ścianie z oknem, maksymalnie wykorzystujemy powierzchnię, zyskując miejsce na dodatkowe sprzęty (jak np. pralka czy zmywarka do naczyń). Ponadto, optycznie skracamy kuchnię, dzięki czemu sprawia ona wrażenie bardziej proporcjonalnej. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zabudowania grzejników, co ograniczy znacznie dopływ ciepła. Aby temu zapobiec, należy wyciąć w blacie otwory umożliwiające dogrzanie pomieszczenia.

Jednym z największych problemów przy urządzaniu wąskiej kuchni jest brak miejsca na stół. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie składanego blatu przymocowanego do ściany. Gdy nie jest on akurat używany, może zostać łatwo złożony, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca na krzątanie się po kuchni podczas przygotowywania posiłków.

Przy urządzaniu wąskiego pomieszczenia, niezwykle istotną rolę odgrywają także dodatki. Unikajmy dużych, przyciągających uwagę wzorów – zarówno na firmanach, obrusach, jak i płytkach podłogowych. Postawmy na jasne kolory – biel, delikatne szarości czy beż dodadzą pomieszczeniu przestronności. Nie oznacza to wcale, że wąskie pomieszczenie musi być mdłe i nijakie. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wyrazistych akcentów – jak np. kontrastujących z kolorem ścian czy zabudowy kubków powieszonych na relingu czy ustawionych na półce. Na koniec kwestia oświetlenia – pamiętajmy, że w wąskiej kuchni od okazałych żyrandoli znacznie lepiej sprawdzą się punktowe halogeny lub reflektory.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania wąskiej kuchni? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia, zabawy relaksacyjne dla dzieci – przykłady
Następny artykułJak urządzić kuchnię w bloku?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here