Jak zachować porządek w pomieszczeniach magazynowych

Jest to pytanie, które zadaje sobie większość kierowników sklepów, zakładów produkcyjnych lub usługowych. Utrzymanie porządku nie jest jakimś wielkim wyzwaniem. Wystarczy dobry plan, dobór wyposażenia, konsekwencja i współpraca w działaniu. Trzeba bowiem zaznaczyć, że utrzymanie ładu w pomieszczeniu, którego używa jedna osoba, jest zdecydowanie prostsze niż w takim, z którego korzysta grupa pracowników.

Zadbaj o odpowiednią ilość regałów i półek

Regały oraz półki to podstawowe elementy wyposażenia magazynu. Tego typu meble pozwalają efektywnie zagospodarować pomieszczenie. W sprzedaży znajdują się regały wykonane z różnego typu materiałów, w tym z drewna lub stali. To, jaki regał będzie najlepszy, zależy od rodzaju prowadzonej działalności, typu magazynowanych rzeczy, ich ciężaru i gabarytów.

Ilość regałów istotnie wpływa na porządek w magazynie. Im więcej półek tym lepiej. Ograniczamy w ten sposób magazynowanie produktów na podłodze i zapewniamy najwyższe standardy bezpieczeństwa. Regały są pomocne w organizacji sprzedawanego asortymentu. Każda półka lub regał może być miejscem do przechowywania odmiennych wyrobów. Na przykład, w sklepie obuwniczym służyć do oddzielenia butów według rozmiaru, marki lub koloru.

Chcąc zapewnić ład w pomieszczeniu magazynowym, warto stosować zasadę pierwsze weszło pierwsze wyszło. Jest to bardzo prosty sposób na właściwe zarządzanie terminami ważności sprzedawanych rzeczy (jeśli posiadają termin ważności). Poza tym nie można dopuścić, aby każdy pracownik odkładał rzeczy gdzie popadnie. Towary w magazynie powinny być rozmieszczone według znanego wszystkim schematu (planu).

Regularne sprzątanie

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, tak również w magazynie, trzeba regularnie sprzątać. Częstotliwość porządków oraz sposób ich przeprowadzenia zależy od tego co magazynujemy. Jeśli są to artykuły spożywcze to ponadto powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz.

Bardzo ważną sprawą jest ustalenie grafiku sprzątania magazynu i przeprowadzania jego roboczej i faktycznej inwentaryzacji. W sprzedaży znajdują się sprawdzone środki chemiczne lub naturalne przeznaczone do mycia różnego typu powierzchni, w tym ścian i podłóg, a także półek i regałów. W opcji są produkty myjące, ale również dezynfekujące.

Wysokiej jakości artykuły do przechowywania

Kolejną sprawą jest organizacja pojemników służących do przechowywania i pakowania sprzedawanego asortymentu. Warto, aby były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z całą pewnością godne polecenia są pudełka kartonowe. Na rynku z powodzeniem funkcjonuje producent, który oferuje zarówno standardowe, jak i niestandardowe opakowania tekturowe i kartonowe. Jego oferta znajduje się pod adresem internetowym: https://janbox.pl/. Katalog produktów obejmuje:

  • opakowania klapowe,
  • kartony fasonowe,
  • opakowania FEFCO,
  • folie stretch,
  • taśmy pakowe.

Kartony to idealne rozwiązanie na zagwarantowanie porządku w magazynie. Są lekkie, ekologiczne, bezpieczne i można je bez problemu składać. W opcji są bowiem pudła składane i tace, pudła teleskopowe, wsuwane lub trwale łączone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here