Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć

W aparatach analogowych jakość kliszy miała niebagatelny wpływ na jakość zdjęć. We współczesnych aparatach cyfrowych rolę kliszy przejęły karty pamięci, na których zapisywane są zdjęcia i filmy. Ich parametry w dużym stopniu wpływają na szybkość i łatwość obsługi aparatu.

Jak wybrać kartę pamięci do aparatu?

Wybór karty pamięci do aparatu nie jest skomplikowany. Jednak mnogość dostępnych na rynku kart sprawia, że łatwo można się pogubić i odnieść przeciwne wrażenie. Oczywiście są dostępne karty dla półprofesjonalistów i dla profesjonalistów, którzy fotografią zajmują się na co dzień w celach zarobkowych. Wybierając kartę do aparatu, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj karty pamięci – zanim udamy się do sklepu po jakąkolwiek kartę, powinniśmy upewnić się, jaki rodzaj karty pamięci pasuje do aparatu. Większość aparatów cyfrowych używa kart SD/SDHC/SDXC. Jednak do lustrzanki mogą pasować też bardziej profesjonalne karty CF.
  • Pojemność – jest to jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ to od pojemności będzie zależało, ile zdjęć będziemy w stanie zapisać na karcie pamięci. Warto tu kierować się następującą zasadą: kupujemy kartę z największą pojemnością, mieszczącą się w założonym przez nas budżecie. Dla amatorów wystarczające będą karty o pojemności 16 GB lub 32 GB, ponieważ ich cena nie jest wygórowana, a pojemność przyzwoita.
  • Prędkość zapisu i odczytu danych – szybkość zapisu określa, jak szybko mogą być zapisywane zdjęcia na karcie. Jest to ważne szczególnie przy wykonywaniu zdjęć w trybie seryjnym czy nagrywaniu filmów w jakości 4K. Natomiast prędkość odczytu danych określa, jak szybko można przenieść zdjęcia z karty na dysk komputera.

karta

Ile zdjęć zmieści się na karcie pamięci?

To, ile zdjęć pomieści karta SD, będzie uzależnione od kilku czynników, m.in. od trybu zapisu zdjęć, rozdzielczości matrycy aparatu czy samego aparatu. Producenci kart często udostępniają tabele lub wykresy pamięci masowej, które pozwalają zorientować się, ile zdjęć uda nam się zapisać na danej karcie. Przykładowo, przy rozdzielczości 8 MP na karcie o pojemności 16 GB zapiszemy 6000 zdjęć, a na karcie o pojemności 32 GB dwa razy tyle – 12000 zdjęć.

Jaka karta pamięci do telefonu?

Większość smartfonów oferuje dużo pamięci wbudowanej, czasami nawet do 1024 GB. Taka ilość jest w zupełności wystarczająca do codziennego użytkowania. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać smartfona do fotografowania, warto rozważyć zakup karty pamięci, która zwiększy ilość dostępnego miejsca. Należy jednak pamiętać, że karty różnią się rodzajem, co oznacza, że musimy kupić taki model, który będzie pasował do naszego telefonu. Karty microSD są przeznaczone do nowoczesnych smartfonów. Natomiast starsze modele telefonów mogą wykorzystywać karty SD. Przed zakupem powinniśmy zatem sprawdzić typ złącza w naszym smartfonie.

Jeśli natomiast chodzi o pojemność karty, to wszystko zależy od naszych preferencji. W przypadku wielu użytkowników dobrze sprawdzi się karta o pojemności 64 GB – pozwoli zapisywać dużą ilość zdjęć, instalować gry i aplikacje, a także pobierać pliki.

karty

Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć?

W aparatach analogowych wybór filmu, czyli popularnej kliszy, miał duży wpływ na jakość zdjęcia. To od kliszy zależało, czy uzyskaliśmy odbitki czarno-białe czy pokolorowane. Poza tym niektóre filmy były przeznaczone do fotografowania w słabym oświetleniu, a inne jedynie do dobrych warunków oświetleniowych. We współczesnych aparatach cyfrowych nie znajdziemy już kliszy, są za to karty pamięci, które służą do przechowywania zdjęć i nagranych filmów. Karty pamięci są jednak tylko nośnikami danych, co oznacza, że nie mają wpływu na jakość filmu czy wykonanych zdjęć. Korzystanie z wolniejszej karty pamięci może wpłynąć na szybkość zapisywania i przekazywania plików, ale nie na ich jakość.

Warto jednak zwrócić uwagę na samą jakość podzespołów i wykonanie karty. Wiele kart pamięci jest odpornych na różne warunki pogodowe, dzięki czemu mogą być używane w dowolnym miejscu. Poza tym im wyższa jakość wykonania karty, tym mniejsze ryzyko utraty danych.

Szukasz karty pamięci do kupienia online? Sprawdź asortyment sklepu Inlago.pl.

karta goodram

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here