Dobierając dodatki do pomieszczenia, należy kierować się przede wszystkim stylem, jaki chcemy w nim wykreować. Tutaj mamy wyjątkowo szeroki wybór, przyjrzyjmy się jednak głównym nurtom w aranżacji wnętrz i pasującym do nich dodatkom.

Minimalizm to styl, który wciąż zdobywa coraz to większą popularność. Idealnie odpowiada on bowiem potrzebom współczesnego człowieka – funkcjonalność i komfort pomieszczenia nie są zakłócone przez żadne niepotrzebne elementy. Ta sama zasada powinna dotyczyć przedmiotów dekoracyjnych. Najlepiej, jeżeli będą one spełniać jednocześnie rolę ozdoby, jak i przedmiotu użytkowego. Świetnie więc sprawdzą się zegary o prostych kształtach, oszczędne pod względem formy donice na hodowane w domu roślinki czy dyskretne, choć dodające wnętrzu uroku, podświetlenia szklanych regałów lampkami typu led.

Kolejny popularny trend w aranżacji to styl tradycyjny i rustykalny. Z jednej strony dużo osób skłania się ku prostocie i minimalizmowi, z drugiej wiele z nas tęskni za sielskim wyglądem z reguły surowo i prosto urządzanych dziś mieszkań. Rustykalny klimat, który pamiętamy z naszego dzieciństwa spędzonego na wspominanych z sentymentem zabawach w domu dziadów, wyczarujemy we wnętrzu dzięki zastosowaniu dodatków wykonanych z naturalnych surowców. W tej roli sprawdzą się idealnie wiklinowe kosze, gliniane donice i wazony czy lniane tekstylia w postaci zasłon, narzut i poszewek na poduszki. Sielski charakter wnętrza podkreślimy różnymi dostępnymi na rynku elementami folklorystycznymi, zaś tradycyjny charakter wnętrza wykreujemy za pomocą drewnianych dodatków (np. stylowe, ręcznie rzeźbione ramy na obrazy i lustra).

Jeżeli zależy nam na wyjątkowej oryginalności mieszkania, warto postawić na nieco ryzykowne i wymagające szczególnego wyczucia stylu rozwiązanie, jakim jest eklektyzm. To nurt i kierunek w aranżacji wnętrz polegający na umiejętnym połączeniu elementów wywodzących się z różnych stylów. Tak więc, jeżeli nie możemy zdecydować się, czy wolimy stworzyć we wnętrzu klimat nowoczesności czy raczej tradycji, wykorzystajmy to, co najlepsze z każdego z tych trendów. Postawmy na proste i funkcjonalne meble, a jako dodatki wybierzmy sentymentalne pamiątki z dawnych epok. Eleganckie szkatułki, stylowe świeczniki czy romantyczne tekstylia doskonale będą harmonizować z nowoczesnym wnętrzem, tworząc niebanalne i trudne do skopiowania połączenia.

Jak wyobrażacie sobie swojej wymarzone mieszkanie? Jakie dodatki najbardziej Wam się podobają? Podzielcie się chociaż kilkoma detalami 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie oświetlenie do domu wybrać?
Następny artykułNiskokaloryczne sałatki – przepisy

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here