Należy tutaj podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego, łazienkowe drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. To z kolei rodzi konieczność takiego zagospodarowania powierzchni przedpokoju, aby rozchylone drzwi nie blokowały dostępu do szafek ani swobodnego przejścia. W małych mieszkaniach warto jest zaoszczędzić miejsce, wybierając drzwi składane.

Bardzo ważną częścią składową stolarki drzwiowej są wentylacyjne otwory, których łączy przekrój nie powinien być mniejszy niż 220 cm2. Dzięki nim możliwa jest właściwa cyrkulacja powietrza, co w przypadku łazienki, gdzie gromadzi się wilgoć i może znajdować się piecyk gazowy, jest szczególnie istotne. W przypadku gdy chcemy zrezygnować z otworów osłoniętych tulejami czy popularnej dawniej kratki wentylacyjnej, konieczne jest przycięcie skrzydła drzwi na dole w ten sposób, aby powstała luka pomiędzy nim a podłogą. Zamykając temat kwestii technicznych, pamiętajmy jeszcze o minimalnych wymiarach drzwi – wysokość to 2 metry, zaś szerokość – 0,8 metra w świetle ościeżnicy.

Kolejne zagadnienie dotyczące stolarki drzwiowej do łazienki, to jej dopasowanie do wnętrza. W obecnych czasach właściciele mieszkań i domów urządzają pomieszczenia kąpielowe i toalety w wielu odmiennych, nierzadko wyjątkowo oryginalnych stylach. Na szczęście, producenci wychodzą nam naprzeciw, oferując drzwi w szerokiej palecie barw, duży wybór materiałów, a także elementów wykończeniowych jak zamki i klamki. W przypadku ciemnej łazienki, warto wybrać stolarkę z przeszkleniem, co doświetli zaciemnione pomieszczenie i doda wnętrzu oraz samym drzwiom lekkości. Coraz więcej osób decyduje się na odważne rozwiązanie, jakim są drzwi szklane. Dodają one łazience blasku i nowoczesnego charakteru.

Uwaga!

Drzwi powinny łączyć w sobie walory estetyczne i użytkowe. Te właściwie dobrane są bezpieczne, podnoszą komfort korzystania z łazienki, zapewniają prawidłową wentylację, a także stanowią harmonijne dopełnienie wystroju wnętrza. Na koniec pamiętajmy, że łazienka to wyjątkowo intymne pomieszczenie, więc jej drzwi warto jest wyposażyć w zamek blokujący dostęp od środka, z możliwością, w razie potrzeby, otworzenia go również z zewnątrz.

I co Wy na to? Na jakie drzwi się zdecydowaliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie drzwi do salonu?
Następny artykułJak wykończyć parapet?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here